settings icon
share icon
Soru

Eski Antlaşma İncelemesi

Eski Antlaşma beş bölüme ayrılır: Yaratılış'tan Yasa'nın Tekrarı'nın sonuna kadar olan ilk beş kitap, Yeşu'dan Ester Kitaba'nın sonuna kadar tarih kitapları, Eyüp'ten Ezgiler Ezgisi Kitabı'nın sonuna kadar olan şiir kitapları, Yeşaya'dan Daniel'in sonuna kadar olan Büyük Peygamberler ve Hoşea'dan Malaki'nin sonuna kadar olan Küçük Peygamberler. Eski Antlaşma yaklaşık olarak İ.Ö. 1400 ila İ.Ö. 400 yılları arasında yazılmıştır. Eski Antlaşma öncelikle İbranice olarak yazılmış, ancak birkaç küçük bölümü (İbranice'nin bir çeşitlemesi olan) Aramice olarak yazılmıştır.

Eski Antlaşma öncelikle Tanrı ve İsrail ulusu arasındaki ilişkiyi ele alır. Eski Antlaşma'nın ilk beş kitabı, İsrail'in oluşumu ve Tanrı'nın İsrail'le bir antlaşma ilişki kurmasıyla ilgilidir. Tarihsel kitaplar İsrail'in tarihi, zaferleri ve başarılarının yanı sıra yenilgi ve başarısızlıklarını da kaydeder. Şiir kitapları, Tanrı'nın İsrail'le ilişkisi ve İsrail'in Kendisine tapıp itaat etmesi konusundaki büyük arzusunu daha yakından anlamamızı sağlar. Peygamberlik kitapları, Tanrı'nın İsrail'e putperestlik ve sadakatsizliğinden tövbe ederek bir itaat ve ruhsal sadakat ilişkisine dönme çağrısıdır.

Eski Antlaşma yerine İlk Antlaşma demek belki daha iyi olabilir. "Eski" sözcüğü, "modası geçmiş" ya da "artık geçerli olmayan" fikrini taşımaktadır. Ancak gerçekte durum hiç de öyle değildir. Eski Antlaşma'nın incelenmesi, değerli ve ruhsal bakımdan zenginleştirici bir çabadır. Aşağıda, Eski Antlaşma'da yer alan çeşitli kitapların özetlerine bağlantılar bulunmaktadır. Eski Antlaşma İncelemesi'ni Mesih'le yaşayışınız için yararlı bulmanızı içtenlikle ümit ediyoruz.

EnglishYaratılış Kitabı

Mısır'dan Çıkış Kitabı

Levililer Kitabı

Çölde Sayım Kitabı

Yasa'nın Tekrarı Kitabı

Yeşu Kitabı

Hakimler Kitabı

Rut Kitabı

1. Samuel Kitabı

2. Samuel Kitabı

1. Krallar Kitabı

2. Krallar Kitabı

2. Tarihler Kitabı

Ezra Kitabı

Nehemya Kitabı

Ester Kitabı

Eyüp Kitabı

Mezmurlar Kitabı

Süleyman'ın Özdeyişleri Kitabı

Vaiz Kitabı

Ezgiler Ezgisi Kitabı

Yeşaya Kitabı

Yeremya Kitabı

Ağıtlar Kitabı

Hezekiel Kitabı

Daniel Kitabı

Hoşea Kitabı

Yoel Kitabı

Amos Kitabı

Ovadya Kitabı

Yunus Kitabı

Mika Kitabı

Nahum Kitabı

Habakkuk Kitabı

Sefanya Kitabı

Hagay Kitabı

Zekeriya Kitabı

Malaki Kitabı


Gidin:

Yeni Antlaşma İncelemesiGeri vermek:

Kutsal Kitap AraştırmasıTürkçe anasayfaya dön

Eski Antlaşma İncelemesi
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries