settings icon
share icon

Habakkuk Kitabı

Yazar: Habakkuk 1:1, Habakkuk Kitabı'nı Habakkuk Peygamber'den bir bildiri olarak tanımlar.

Yazılış Tarihi: Habakkuk Kitabı, büyük bir olasılıkla İ.Ö. 610 ila İ.Ö. 605 yılları arasında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Habakkuk, Tanrı'nın seçilmiş halkının o sırada düşmanlarının elinde neden bu şekilde acı çekmesine izin verdiğini merak ediyordu. Tanrı yanıtlar ve Habakkuk'un imanı yenilenir.

Anahtar Ayetler: Habakkuk 1:2, "Ya RAB, ne zamana dek seni yardıma çağıracağım, beni duymuyor musun? 'Zorbalık var' diye haykırıyorum sana, ama kurtarmıyorsun!"

Habakkuk 1:5, "Bakın öbür uluslara, gördüklerinize büsbütün şaşacaksınız. Sizin gününüzde öyle işler yapacağım ki, anlatsalar inanmayacaksınız."

Habakkuk 1:12, "Ya RAB, kutsal Tanrım, öncesizlikten beri var olan sen değil misin? Sen ölmeyeceksin."

Habakkuk 2:2-4, "Şöyle yanıtladı RAB:

"Göreceklerini taş levhalara oyarak yaz. Öyle ki, herkes bir çırpıda okusun. Bu olayların zamanı gelmedi henüz. Sonun belirtileridir bunlar ve yalan değildir. Gecikiyormuş gibi görünse de bekle olacakları, kesinlikle olacak, gecikmeyecek. Bakın şu övüngen kişiye, niyeti iyi değildir. Ama doğru kişi sadakatiyle yaşayacaktır."

Habakkuk 2:20, "Oysa RAB kutsal tapınağındadır. Sussun bütün dünya O'nun önünde."

Habakkuk 3:2, "Ya RAB, ününü duydum ve yaptıklarının karşısında ürperdim. Günümüzde de aynı şeyleri yap, ya RAB, şimdi herkes bilsin neler yapabildiğini. Öfkeliyken merhametini anımsa!"

Habakkuk 3:19, "Egemen RAB gücümdür benim. Ayaklarıma geyik ayağının çevikliğini verir. Aşırtır beni yükseklerden."

Kısa Özet: Habakkuk Kitabı, Habakkuk'un Tanrı'ya, Tanrı'nın seçilmiş halkının esarette acı çekmelerine neden izin verildiğiyle ilgili bir yanıt almak için yakarmasıyla başlar (Habakkuk 1:1-4). Rab, Habakkuk'a, "Söylesem inanmazsın" anlamındaki yanıtını verir (Habakkuk 1: 5-11). Habakkuk, bundan sonra, "Peki, sen Tanrısın, ama yine de bana bunun neden olduğunu söyle" diye yanıt verir (Habakkuk 1: 17-2:1). Tanrı onu yine yanıtlar ve ona daha çok bilgi verir, sonra da yeryüzünün Kendi önünde sessiz durmasını söyler (Habakkuk 2:2-20). Habakkuk bundan sonra, bu denenmelere karşın Tanrı'ya kuvvetli imanının dile getiren bir dua yazar (Habakkuk 3:1-19).

Nelerin Habercisi Olduğu: Elçi Pavlus, imanla aklanma doktrinini vurgulamak için iki değişik kez Habakkuk 2:4'ü aktarır (Romalılar 1:17; Galatyalılar 3:11). Tanrı'dan bir armağan olan ve Mesih aracılığıyla bize açık olan iman, aynı zamanda kurtaran iman (Efesliler 2:8-9) ve bizi yaşam boyu güçlendiren bir imandır. Sonsuz yaşama iman aracılığıyla erişiriz ve Hristiyan yaşamını da aynı imanla yaşarız. Ayetin başlangıcındaki "gururlular"dan farklı olarak, ruhu içinde doğru değildir ve arzuları düzgün değildir. Ancak Mesih, bizim günahımızı Kendi kusursuz doğruluğuyla değiştirdiği (2. Korintliler 5:21) ve imanla yaşamamızı sağladığından Mesih'e imanla doğru kılınan bizler tamamen doğru kılındık.

Pratik Uygulama: Habakkuk kitabını okuyan kişi, Tanrı'nın yaptıklarını saygı ile sorgulamanın izin verilir bir şey olduğunu öğrenir. Bazen, özellikle de bir süre acı çekmemiz gerekirse ya da biz çok zorluklar çekerken düşmanlarımız başarılı oluyor gözükür, neler olup bittiğini açıkça anlayamayız. Ancak, Habakkuk Kitabı, Tanrı'nın her şeyin yönetiminde olan gücü her şeye yeten egemen Tanrı olduğunu onaylar. Bizim sakin olup O'nun iş başında olduğunu bilmemiz gerektir. Tanrı, olduğunu söylediği gibidir ve vaatlerini yerine getirir. Kötüleri cezalandıracaktır. Biz bunu göremediğimizde bile, O hâlâ evrenin tahtındadır. Şu ayete odaklanmalıyız: "Egemen RAB gücümdür benim. Ayaklarıma geyik ayağının çevikliğini verir. Aşırtır beni yükseklerden" (Habakkuk 3:19). Bizi yükseklerden aşırtması bizleri Kendisiyle birlikte daha yüksek yerlere alır ve orada O'nunla dünyadan ayrılmamızı sağlar. Bazen bizi oraya acı ve üzüntü aracılığıyla alır, ama O'nda dinlenir ve O'na güvenirsek, olmamızı istediği yere varırız.

EnglishEski Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

Habakkuk Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries