settings icon
share icon

Ovadya Kitabı

Yazar: Ovadya 1. ayet, Ovadya Kitabı'nın yazarının Ovadya Peygamber olduğunu bildirir.

Yazılış Tarihi: Ovadya Kitabı, büyük bir olasılıkla İ.Ö. 848 ila İ.Ö. 840 yılları arasında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Eski Antlaşma'nın en kısa kitabı olan Ovadya, sadece 21 ayet içerir. Ovadya, bu fırsatı Edom'u hem Tanrı, hem de İsrail'e karşı günahlarından ötürü kınamak için kullanmıştır. Edomlular, Esav'ın soyundan, İsrailliler ise, onun ikiz kardeşi Yakup'un soyundan geliyordu. İki kardeş arasındaki bir kavga, soylarından gelenleri 1000 yıldan fazla bir süredir etkilemiştir. Bu bölünme, İsrailliler Mısır'dan çıkarken Edomlular'ın İsrail'in kendi topraklarına geçmesini yasaklamasına neden olmuştur. Edom'un gurur günahları şimdi Rab'den ağır yargı sözleri gerektirmektedir.

Anahtar Ayetler: Ovadya, 4. ayet: "'Kartal gibi yükselsen de, yuvanı yıldızlar arasında kursan da, oradan indireceğim seni' diyor RAB."

Ovadya, 12. ayet: "Yahudalı kardeşlerinin o kötü gününden zevk almamalıydın. Başlarına gelen yıkıma sevinmemeli, sıkıntılı günlerinde onlarla alay etmemeliydin."

Ovadya, 15. ayet: "RAB'bin bütün ulusları yargılayacağı gün yaklaştı. Ey Edom, ne yaptıysan sana da aynısı yapılacak. Yaptıkların kendi başına gelecek."

Kısa Özet: Ovadya'nın mesajı son ve kesindir: Edom krallığı tamamen yok edilecektir. Edom, kibirliydi, İsrail'in talihsizliklerinden acımasızca zevk alıyordu ve İsrailliler ülkelerine düşmanlar saldırıp kendilerinden yardım istediklerinde, yardım etmeyi reddediyor, onların yanında değil, onlara karşı savaşmayı seçiyorlardı. Bu kibir günahları artık görmezden gelinemezdi. Kitap, Siyon'un toprakların Tanrı'nın halkına geri verileceği ve Tanrı'nın onları yöneteceği Son Günler'de yerine gelişi ve kurtarılışı vaadiyle son bulur.

Nelerin Habercisi Olduğu: Ovadya Kitabı'nın 21. ayeti, Mesih ve Kilisesi'nin habercisidir. "Halkı kurtaranlar Esav'ın dağlarını yönetimleri altına almak için Siyon Dağı'na çıkacaklar ve egemenlik RAB'bin olacak." Bu "kurtaranlar," bu son günlerde, Mesih'in elçileri, Tanrı Sözü'nün hizmetkârları ve özellikle de Müjde'yi bildirenlerdir. Onlara "kurtaranlar" denilmesinin nedeni, bizim kurtuluşumuzu sağlamaları değil, Mesih'in Müjdesi aracılığıyla kurtuluşu bildirip bize o kurtuluşu elde etmenin yolunu göstermeleridir. Onlar ve bildirdikleri Tanrı Sözü, kurtuluşun iyi haberinin tüm insanlara bildirilme yoludur. Kurtuluşu başlatıp insanlara getiren tek Kurtarıcı Mesih olduğu halde, zamanın sonu yaklaştıkça git gide daha çok sayıda, Müjde'yi bildirerek kurtaranlar görüleceklerdir.

Pratik Uygulama: Eğer Tanrı'ya sadık kalırsak, Tanrı bizim namımıza yenecektir. Bizler Edom'dan farklı olarak, ihtiyaç zamanında başkalarına yardım etmeye istekli olmalıyız. Gurur ve kibir günahtır. İsa Mesih ve O'nun bizim için yaptıklarından başka gurur duyacak bir şeyimiz yoktur.

EnglishEski Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

Ovadya Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries