settings icon
share icon
Soru

Günahlarınız Bağışlandı Mı?

Yanıt


Elçilerin İşleri 13:38’de şöyle yazılmıştır: “Dolayısıyla kardeşler, şunu bilin ki, günahların bu Kişi aracılığıyla bağışlanacağı size duyurulmuş bulunuyor.”

Bağışlanma nedir ve neden bağışlanmaya ihtiyacım var?
“Bağışlamak” sözcüğü, geçmişe sünger çekmek, affetmek, bir borcu iptal etmek anlamına gelir. Başkasına karşı günah işlediğimizde aramızdaki ilişkinin düzelmesi için ondan bizi bağışlamasını dileriz. Bir kişi bağışlanmayı hak ettiği için bağışlanmaz. Hiç kimse bağışlanmayı hak etmez. Bağışlama bir sevgi, merhamet ve lütuf eylemidir. Bağışlama, size yaptıklarına rağmen başka bir kişiye karşı kötü duygular beslememeye karar vermektir.

Kutsal Kitap bize hepimizin Tanrı tarafından bağışlanmaya ihtiyacımız olduğunu söyler. Hepimiz günah işledik. Vaiz 7:20 şöyle bildirir: “Çünkü yeryüzünde hep iyilik yapan, hiç günah işlemeyen doğru insan yoktur.” 1. Yuhanna 1:8, “Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde gerçek olmaz” der. Her günah, neticede Tanrı’ya başkaldırma eylemidir (Mezmur 51:4). Bunun sonucu olarak, Tanrı’nın bizi bağışlamasına son derece ihtiyacımız vardır. Eğer günahlarımız bağışlanmazsa, günahlarımızın sonucu olarak sonsuzluğu acı çekerek geçiririz (Matta 25:46, Yuhanna 3:36).

Bağışlanma: Nasıl bağışlanabilirim?
Hamdolsun ki, Tanrı sevgi dolu ve merhametlidir - ve de günahlarımızı bağışlamaya isteklidir! 2. Petrus 3:9 bize, “[Tanrı] size karşı sabrediyor. Çünkü kimsenin mahvolmasını istemiyor, herkesin tövbe etmesini istiyor” der. Tanrı bizi bağışlamayı ister, bu yüzden bağışlanmamız için gerekeni sağlamıştır.

Günahlarımızın tek adil cezası ölümdür. Romalılar 6:23’ün ilk kısmı şöyle bildirir: “Çünkü günahın ücreti ölümdür...” Günahlarımızın karşılığı olarak sonsuz ölüm cezasını almamız gerekir. Tanrı Kendi kusursuz planında İsa Mesih olarak bir insan oldu (Yuhanna 1:1,14). İsa, bizim hak ettiğimiz ölüm cezasını Kendi üzerine alarak çarmıhta öldü. 2. Korintliler 5:21’de şöyle yazılmıştır: “Tanrı, günahı bilmeyen Mesih'i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı'nın doğruluğu olalım.” İsa, bizim hak ettiğimiz cezayı Kendi üzerine alarak çarmıhta ölmüştür! Tanrı olan İsa’nın ölümü bütün dünya için günahlara bağışlama sağlamıştır. 1. Yuhanna 2:2 şöyle bildirir: “O günahlarımızı, yalnız bizim günahlarımızı değil, bütün dünyanın günahlarını da bağışlatan kurbandır.” İsa ölümden dirilerek günah ve ölüm üzerindeki zaferini bildirmiştir (1. Korintliler 15:1-28). Hamdolsun ki İsa Mesih’in ölümü ve dirilişi Romalılar 6:23’ün ikinci kısmını geçerli kılmıştır: “... Tanrı'nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa'da sonsuz yaşamdır.”

Günahlarınızın bağışlanmasını istiyor musunuz? İçinizde yakanızı bir türlü bırakmayan, sizi rahatsız eden bir suçluluk duygusu mu var? Eğer İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak iman ederseniz günahlarınızın bağışlanmasına kavuşabilirsiniz. Efesliler 1:7 şöyle der: “... lütfunun zenginliği sayesinde Mesih'in kanı aracılığıyla Mesih'te kurtuluşa, suçlarımızın bağışlanmasına kavuştuk.” İsa bağışlanabilmemiz için borcumuzu ödemiştir. Yapmanız gereken tek şey, İsa’nın sizin bağışlanmanız için öldüğüne inanarak Tanrı’dan sizi İsa aracılığıyla kurtarmasını istemek. Tanrı da sizi bağışlayacaktır! Yuhanna 3:16-17 şu harika mesajı içerir: “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun. Tanrı, Oğlu'nu dünyayı yargılamak için göndermedi, dünya O'nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi.”

Bağışlanma: Gerçekten bu kadar kolay mı?
Evet, bu kadar kolay! Tanrı’nın sizi bağışlamasını kendiniz elde edemezsiniz. Tanrı’nın sizi bağışlamasının bedelini ödeyemezsiniz. Yalnızca Tanrı’nın lütfu ve merhameti aracılığıyla, imanla bağışlanabilirsiniz. Eğer İsa Mesih’i Kurtarıcınız olarak kabul etmek ve Tanrı’dan bağışlanma almak istiyorsanız, şu duayı edebilirsiniz. Unutmayın ki bu duayı veya başka bir duayı okumak sizi kurtarmaz. Sadece Mesih’e güvenmek günahların bağışlanmasını sağlayabilir. Bu dua sadece Tanrı’ya O’na olan imanınızı dile getirmenin ve kurtuluşunuzu sağladığı için O’na teşekkür etmenin bir yoludur. “Tanrım, Sana karşı günah işlediğimi ve cezayı hak ettiğimi biliyorum. Ama İsa Mesih O’na iman ederek bağışlanabilmem için benim hak ettiğim cezayı Kendi üzerine aldı. Kurtuluş için Sana güveniyorum. Harika lütfun ve bağışlamandan ötürü Sana teşekkür ederim! Amin!”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Günahlarınız Bağışlandı Mı?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries