settings icon
share icon

Malaki Kitabı

Yazar: Malaki 1:1, Malaki Kitabı'nın yazarının Malaki Peygamber olduğunu bildirir.

Yazılış Tarihi: Yeremya Kitabı, İ.Ö. 440 ila İ.Ö. 400 yılları arasında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Malaki Kitabı bir bildiridir: RAB'bin Malaki aracılığıyla İsrail halkına bildirisi (1:1). Bu, Tanrı'nın Malaki aracılığıyla insanlara Tanrı'ya dönmelerini söyleyen bir uyarısıydı. Eski Antlaşma'nın son kitabı olarak, Tanrı'nın adaleti ve gelecek Mesih aracılığıyla halkını eski haline getirme vaadi, İsrailliler'in kulaklarında çınlamaktadır. Bu kitaptan sonra dört yüz yıllık bir sessizlik olmuştur. Bu sessizliği bozan, Tanrı'nın bir sonraki peygamberi olan Vaftizci Yahya'nın "Tövbe edin! Göklerin Egemenliği yaklaşmıştır" şeklindeki benzer mesajı olmuştur (Matta 3:2).

Anahtar Ayetler: Malaki 1:6, "Her Şeye Egemen RAB, adını küçümseyen siz kâhinlere, 'Oğul babasına, kul efendisine saygı gösterir' diyor, 'Eğer ben babaysam, hani bana saygınız? Eğer efendiysem, hani benden korkunuz? 'Oysa siz, 'Adını nasıl küçümsedik?' diye soruyorsunuz."

Malaki 3:6-7, "'Ben RAB'bim, değişmem. Siz bunun için yok olmadınız, ey Yakup soyu! Atalarınızın günlerinden bu yana kurallarımı çiğnediniz, onlara uymadınız. Bana dönün, ben de size dönerim' diyor Her Şeye Egemen RAB."

Kısa Özet: Malaki, Rab'bin sözlerini Tanrı'nın yoldan çıkmış halkı, özellikle de Rab'be sırtını çeviren kâhinler için yazdı. Kâhinler, Tanrı'ya sunmaları gereken kurbanlara gerekli ciddiyetle davranmıyorlardı. Yasa kusursuz hayvanlar talep ettiği halde, kusurlu hayvanlar kurban ediyorlardı (Yasa'nın Tekrarı 15:21). Yahuda erkekleri gençliklerinde aldıkları karılarına namertçe davranıyorlar, ondan sonra da Tanrı'nın kurbanlarını neden kabul etmediğini merak ediyorlardı. Halk da ondalıklarını gerektiği şekilde vermiyordu (Levililer 27:30, 32). Ama halkın günahı ve Tanrı'ya sırtlarını çevirmelerine karşın, Malaki Tanrı'nın halka olan sevgisini (Malaki 1:1-5) ve gelecek olan bir Mesajcı hakkındaki vaadini (Malaki 2:17–3:5) tekrarlar.

Nelerin Habercisi Olduğu: Malaki 3:1-6, Vaftizci Yahya ile ilgili bir peygamberliktir. Rab'bin, İsa Mesih'in yolunu hazırlaması için gönderdiği haberci oydu (Matta 11:10). Yahya, tövbe vaaz etti ve Rab'bin ismiyle vaftiz etti, böylece İsa'nın dünyaya ilk kez gelişinin yolunu hazırladı. Ama "Tapınağa aniden" gelen Haberci, güç ve kudretle geldiği ikinci kez gelişinde Mesih'in Kendisidir (Matta 24). O sırada, "Levililer'i arındırıp temizleyecek" (ayet 3). Bu da, Musa'nın Yasası'na örnek olan kişilerin kendilerinin Kurtarıcı'nın kanı aracılığıyla arınıp temizlenmeye ihtiyacı olacağı anlamına gelir. Ancak o zaman, "doğrulukla sunular sunabilecekler" çünkü Mesih'in doğruluğu imanla kendilerine sayılacak (2. Korintliler 5:21).

Pratik Uygulama: Buyruklarına uymadığımızda Tanrı hoşnut olmaz. Kendisine önem vermeyenlere karşılığını verecektir. Tanrı'nın boşanmadan nefret etmesine gelince (2:16), Tanrı evlilik antlaşmasını ciddiye alır ve bozulmasını istemez. Gençliğimizin eşine hayatımız boyunca sadık kalmamız lazımdır. Tanrı yüreklerimizi görür, bu yüzden niyetlerimizin neler olduğunu bilir; O'ndan hiçbir şey saklanamaz. Geri dönecek ve yargıç olacaktır. Ama eğer biz O'na dönersek, O da bize dönecektir (Malaki 3:6).

EnglishEski Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

Malaki Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries