settings icon
share icon

Amos Kitabı

Yazar: Amos 1:1, Amos Kitabı'nın yazarının Amos Peygamber olduğunu bildirir.

Yazılış Tarihi: Ezra Kitabı, büyük bir olasılıkla İ.Ö. 760 ila İ.Ö. 753 yılları arasında yazılmıştır.

Yazılma Amacı: Amos, Yahudiye'nin Tekoa köyünde çobanlık yapan ve meyve toplayan biriydi. Eğitimsiz olduğu ve kâhinsel bir aileden gelmediği halde Tanrı onu çağırmıştı. Amos'un görevi, kuzeydeki komşusu İsrail'e yönelikti. Ulusun günahlarından ötürü yaklaşmakta olan kaçınılmaz son ve esaretle ilgili mesajları hiç popüler değildi ve İsrail'in durumu Süleyman'ın zamanından beri hiç bu kadar iyi olmadığından kimse bu mesajlara kulak asmıyordu. Amos, İsrail'de II. Yarovam ve Yahudiye'de de Uzziya hüküm sürerken hizmette bulunmuştu.

Anahtar Ayetler: Amos 2:4, "RAB şöyle diyor: 'Yahudalılar'ın cezasını kaldırmayacağım. Çünkü günah üstüne günah işlediler, reddettiler yasamı, kurallarıma uymadılar; yalancı putlar saptırdı onları, atalarının da izlediği putlar.'"

Amos 3:7, "Gerçek şu ki, Egemen RAB kulu peygamberlere sırrını açmadıkça bir şey yapmaz."

Amos 9:14, "Sürgün halkım İsrail'i geri getireceğim, yıkık kentleri onarıp orada yaşayacaklar, bağlar dikip şarabını içecekler, bahçeler yapıp meyvesini yiyecekler."

Kısa Özet: Amos, İsrail'in dışsal refah ve gücünün altında, ulusun içsel olarak tamamen yozlaşmış olduğunu görebiliyordu. Amos'un halkı haklarında azarladığı günahlar çoktur: Tanrı Sözü'nü ihmal, putperestlik, putlara tapmak, açgözlülük, yozlaşmış önderler ve fakirlere eziyet. Amos sözlerine çevre ulusların başına gelecek yargıyla başladı, sonra kendi ulusu olan Yahuda ve son olarak da İsrail için en katı yargıları bildirdi. Tanrı'dan görümleri, aynı kesin mesajı ortaya koyar: Yargı yakındır. Kitap, Tanrı'nın Amos'a geriye kalan küçük topluluğun gelecekte eski yerlerine iade edilecekleri vaadiyle son bulur.

Nelerin Habercisi Olduğu: Amos Kitabı gelecek hakkında yüce bir vaatle sona erer. "'Onları topraklarına dikeceğim, bir daha sökülmeyecekler kendilerine verdiğim topraktan.' Tanrınız RAB böyle diyor" (9:15). Tanrı'nın İbrahim'e verdiği toprak vaadinin (Yaratılış 12:7; 15:7; 17:8) nihai olarak yerine gelişi, Mesih'in yeryüzündeki bin yıllık egemenliği sırasında gerçekleşecektir (bkz. Yoel 2:26,27). Vahiy 20, Mesih'in yeryüzündeki bin yıllık egemenliğini tanımlar. Bu, Kurtarıcı'nın Kendisinin kusursuz devletinde bir esenlik ve sevinç zamanı olacaktır. O sırada, iman eden İsrail ve Yahudi olmayan Hristiyanlar, Kilise'de birleşecek ve Mesih'le birlikte yaşayıp egemenlik sürecektir.

Pratik Uygulama: Bazen kendimizi önemsiz hissederiz. Sadece bir satıcı, bir çiftçi ya da bir ev kadınıyızdır. Amos da önemsiz biri sayılabilirdi. Bir peygamber ya da kâhin, ya da bir peygamber ya da kâhin oğlu da değildi. Sadece bir çoban, Yahuda'da küçük bir iş adamıydı. Onu kim dinlerdi ki? Ama Amos mazeretler üreteceğine, itaat etti ve Tanrı'nın değişim için güçlü sesi haline geldi.

Tanrı, Kutsal Kitap boyunca, çobanlar, marangozlar ve balıkçılar gibi önemsiz görünen kişileri kullanmıştır. Bu hayatta kim olursanız olun, Tanrı sizi kullanabilir. Amos önemsiz görünen biriydi. Öyle olduğu halde Tanrı'nın bir hizmetkârıydı. Tanrı'nın kullanabileceği biri olmak güzeldir.

EnglishEski Antlaşma İncelemesiTürkçe anasayfaya dön

Amos Kitabı
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries