Otázka
Čo je to posvätná ženskosť?
Odpoveď
„Posvätná ženskosť" je náboženské hnutie, ktoré zdôrazňuje, že ženskosť je bližšie k božstvu ako mužskosť. Príslušníci posvätnej ženskej tradície uctievajú ženskú krásu a silu sexuálnej reprodukcie. Posvätná ženskosť predpokladá, že ženy sú vďaka schopnosti rodiť deti „posvätnejšie" ako muži. Muži môžu duchovne zažiť posvätnú ženskosť len prostredníctvom pohlavného styku. Zástancovia posvätného ženského pohľadu siahajú od pseudokresťanov až po radikálne feministky, uctievačky bohyne a čarodejnice z Wiccy. Náznaky posvätného ženského názoru možno vidieť v Biblii na príkladoch rituálnej prostitúcie (1. Mojžišova 38:21-22; Ozeáš 4:14) a uctievania bohyne (Jeremiáš 44:17-25; 2. kniha kráľov 23:7). Ďalšie príklady možno vidieť vo veľkonočných rituáloch plodnosti a v niektorých aspektoch mariológie.
V knihe Da Vinciho kód autor Dan Brown opakovane poukazuje na „posvätnú ženskosť". Jeho nepodloženou teóriou je, že Ježišovým poslaním bolo splodiť deti prostredníctvom Márie Magdalény, a tak vytvoriť „kráľovskú" krvnú líniu. Podľa Browna bola Mária Magdaléna „svätým grálom", ktorý niesol Ježišovu krv, a Mária Magdaléna bola Ježišovou zamýšľanou vodkyňou kresťanskej cirkvi. Boli to patriarchálni učeníci a raná cirkev, ktorí „degradovali" Máriu, popreli posvätnú ženskosť a zaviedli patriarchálnu karikatúru Ježišovho zámeru pre kresťanstvo.
Ani predstavy Dana Browna, ani posvätná žena nemajú oporu v Biblii. Ježiš si vybral 12 mužských učeníkov, čo je sotva krok muža, ktorý sa snaží vytvoriť posvätnú ženskosť. Nový zákon je plný príkladov mužského vedenia v cirkvi (1. Timotejeva 2:11-14). Biblické kresťanstvo povýšilo ženy na rovné a jednotné v Kristovom tele (Galaťanom 3:28), pričom zachovalo rozdielnosť úloh. Áno, žena získava slávu pôrodom (1. Timotejovi 2:15), ale úloha a hodnota žien nie je viac (alebo menej) posvätná ako úloha a hodnota mužov. „Posvätná ženskosť" nie je posvätná a ani presne nepredstavuje to, čo Biblia opisuje ako pravú ženskosť.
English
Čo je to posvätná ženskosť?