settings icon
share icon
Otázka

Ako môžem prekonať pocity odmietnutia?

Odpoveď


Všetci sme náchylní na sklamanie a pocity odmietnutia, čo platí najmä po rozpade vzťahu. Ako znovuzrodení veriaci však máme v Božom slove zdroj, ktorý nám môže priniesť útechu a objasniť situáciu. Odmietnutie jednou osobou neznamená, že sme nemilovaní. Môžeme však dovoliť, aby toto jedno odmietnutie určilo, ako sa cítime, a dovoliť, aby tento pocit ovplyvnil našu predstavu o tom, kto sme, alebo sa môžeme rozhodnúť ísť ďalej na základe niečoho, čo je oveľa trvalejšie.

Čo to je? Pre veriacich je to naše postavenie v Kristovi. Keď sa znovu narodíme, sme prijatí. „Požehnaný Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, ktorý nás požehnal všetkým duchovným požehnaním cez naše spoločenstvo v Kristovi v nebesiach. Veď ešte pred stvorením sveta si nás vyvolil, aby sme boli pred ním svätí a nepoškvrnení v láske. Podľa milostivého rozhodnutia svojej vôle nás predurčil, aby sme skrze Ježiša Krista dostali synovstvo“ (Efezanom 1:3-6).

Hoci si to nezaslúžime ani nemôžeme zaslúžiť (Efezanom 2:8-9), Pán Ježiš Kristus nás požehnal každým duchovným požehnaním a urobil nás v ňom prijatými. Toto prijatie je Jeho darom milosti a prevyšuje všetky naše pocity, pretože nie je založené na realite Božieho slova. Keď si túto pravdu vierou prisvojíme, stane sa skutočnosťou v našich srdciach a životoch.

Žiť podľa svojich pocitov je bolestivé. Budeme zranení a sklamaní, pretože žijeme v padlom svete. To, ako budeme reagovať na túto bolesť a sklamanie, nám buď umožní posilniť sa v našom chodení s Pánom, alebo to bude znamenať, že chodíme zranení. Oba výsledky sú našou voľbou. Boh nám umožňuje kráčať cez sklamania v živote s vedomím, že jeho zabezpečenie pre nás funguje. Jeho milosť a útecha sú naše, keď v ňom spočívame. Každé znovuzrodené Božie dieťa má všetky tieto ustanovenia a požehnania v Kristovi, ale musíme sa rozhodnúť, že ich využijeme. Je to, ako keby sme mali v banke milión dolárov a rozhodli sa umrieť hladom, pretože tieto peniaze nepoužijeme na nákup jedla.

Ako veriaci nie sme definovaní našimi minulými zlyhaniami, sklamaním alebo odmietnutím druhých. Sme definovaní ako Božie deti, znovuzrodení k novosti života a obdarení každým duchovným požehnaním a prijatí v Kristovi Ježišovi. To je určujúci faktor, pokiaľ ide o víťazný život. Môžeme buď kráčať vo vlastnej sile a v tom, čo apoštol Pavol nazýva naším „telom“, alebo môžeme kráčať v sile Ducha Svätého. Je to naša voľba. Boh nám poskytol výzbroj (Efezanom 6:11-18), ale je na nás, aby sme si ju vierou obliekli.

Preto ak ste Božím dieťaťom, môžete v tomto živote zažiť sklamanie, ale ako dieťa Kráľa je toto odmietnutie len malou prekážkou. Môžete sa rozhodnúť, že sa prihlásite k dedičstvu Božieho dieťaťa a budete napredovať v milosti. Odpustenie druhým a sebe samému je dar, ktorý môžete dať, pretože je to dar, ktorý vám dal Pán Ježiš Kristus (Efezanom 4:32).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako môžem prekonať pocity odmietnutia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries