settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená kresťanský symbol ryby (ixthus / icthus)?

Odpoveď


Kresťanský symbol ryby je jedným z najvšadeprítomnejších symbolov kresťanstva. Okrem kríža je symbol ryby pravdepodobne najrozpoznateľnejším symbolom viery. Nájdeme ho na autách, obaloch Biblií, tetovaniach a na ďalších miestach. Spojenie medzi Kristom a jednoduchou čiarovou kresbou ryby nie je ľahko viditeľné a vyžaduje si malé vysvetlenie.

Stručne povedané, symbol ryby vychádza z gréckej skratky slovného spojenia Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ. V gréčtine táto fráza znie Ίησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ . Keď z každého slova tejto frázy vyberieme prvé písmeno, dostaneme ΙΧΘΥΣ, čo je zhodou okolností grécke slovo pre "rybu" (ixthus alebo icthus - v angličtine sa môže pravopis líšiť). Niektoré verzie kresťanského symbolu ryby obsahujú grécke písmená vo vnútri alebo pod samotným symbolom.

Kresťanský symbol ryby pripomína aj niekoľko udalostí z Ježišovho pôsobenia. Dvakrát Ježiš poskytol svojim učeníkom zázračný prísun rýb (Lukáš 5:4-7; Ján 21:4-6). Po svojom zmŕtvychvstaní jedol ryby so svojimi učeníkmi najmenej dvakrát (Lukáš 24:42; Ján 21:13). Zázrak s mincou z chrámu zahŕňal rybu (Matúš 17:27). A samozrejme, nasýtenie päťtisíc a nakŕmenie štyroch tisícok sa začalo obedom, ktorého súčasťou bola ryba (Matúš 14:15-21; 15:32-38).

V počiatkoch kresťanstva boli kresťania za praktizovanie svojej viery často odsúdení na smrť, preto sa uctievali na tajných miestach. Ryba namaľovaná alebo vyrytá na vonkajších dverách domu dávala ostatným kresťanom vedieť, že budú v bezpečí a vítaní vo vnútri. Staroveké katakomby v Ríme sú plné obrazov rýb, ktoré tam vyryli kresťania skrývajúci sa pred prenasledovaním.

Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ je nádherným zhrnutím biblickej pravdy o Pánovi a kresťanský symbol ryby je krásnym spôsobom vyjadrenia viery v neho. Nasledovanie Krista však zahŕňa oveľa viac než len športový ixtus na zadnej časti auta. Ježiš často hovoril o potrebe vnútornej pravdy v protiklade k vonkajším prejavom náboženstva. Tí, ktorí používajú symbol kresťanskej ryby, by sa mali uistiť, že skutočne poznajú Krista, dôverujú mu ako Spasiteľovi a poslúchajú ho ako Pána.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená kresťanský symbol ryby (ixthus / icthus)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries