من تازه به مسیح ایمان آورده ام... حالا چه باید بکنم؟


تبریک! شما تصمیمی گرفتید که زندگی را تغییر می دهد! شاید می پرسید، "حالا چه باید بکنم؟ چطور سفرم را با خدا شروع کنم؟" اولین قدم ها که در زیر نام برده شده است به وسیلۀ آیات کتاب مقدس شما را راهنمایی می کند. وقتی در اثنای سفرتان سوال داشتید، لطفاً از سایت ما دیدن کنیدwww.GotQuestions.org/Dari

1 – مطمئن شوید که معنای نجات را فهمیده اید.

اول یوحنا 13:5 به ما می گوید، "این رساله را نوشتم تا شما که به نام پسر خدا ایمان دارید، یقین داشته باشید که زندگی ابدی دارید." خدا از ما می خواهد که معنی نجات را بفهمیم. خدا از ما می خواهد که با اطمینان بفهمیم که نجات یافته ایم. به طور خلاصه بیایید نکات کلیدی راجع به نجات بپردازیم:

(الف) همۀ ما گناه کرده ایم. همۀ ما کارهایی انجام داده ایم که خدا را ناخشنود ساخته است (رومیان 23:3).

(ب) به خاطر گناهان مان ما مستحق مجازات به وسیلۀ جدایی ابدی از خدا هستیم (رومیان 23:6).

(ج) عیسی روی صلیب مُرد تا جریمۀ گناهان ما را پرداخت نماید (رومیان 8:5 و دوم قرنتیان 21:5). عیسی مسیح به جای ما مُرد و مجازاتی را که ما مستحق آن بودیم بر خود برداشت. رستاخیز او ثابت ساخت که مرگ مسیح برای پرداخت گناهان ما کافی بود.

(د) خدا بخشش و نجات را برای همۀ کسانی که به عیسی مسیح ایمان می آورند تضمین کرده است – با اعتماد به مرگ او به عنوان تاوان گناه (یوحنا 16:3 و رومیان 1:5 و 1:8).

این پیام نجات است! اگر شما به عیسی مسیح به عنوان نجات دهندۀ خود ایمان آورده اید، نجات یافته اید! همۀ گناهان شما بخشیده شده است، و خدا وعده داده است که هرگز شما را ترک نمی کند و یا تنها نمی گذارد (رومیان 28:10-29). اگر فقط به عیسی به عنوان نجات دهندۀ خود اعتماد کرده اید، می توانید اطمینان داشته باشید که ابدیت را همراه با خدا در بهشت سپری خواهید کرد!

2 – یک کلیسای خوب که کتاب مقدس را تعلیم می دهد پیدا کنید

به کلیسا به عنوان یک ساختمان فکر نکنید. کلیسا مردم هستند. بسیار مهم است که بدانید ایمانداران به عیسی مسیح با یکدیگر مشارکت دارند. این یکی از مقاصد اصلی کلیسا است. حالا که به عیسی مسیح ایمان آورده اید، ما قویا شما را تشویق می کنیم که یک کلیسا معتقد به انجیل در منطقۀ خودتان پیدا کنید و با کشیش آن صحبت کنید. به او راجع به ایمان جدیدتان به عیسی مسیح خبر بدهید.

دومین هدف کلیسا تعلیم کتاب مقدس است. آنجا می توانید یاد بگیرید که چطور هدایات خدا را در زندگی تان به کار ببرید. فهمیدن کتاب مقدس کلید یک زندگی موفقانه و قدرتمند مسیحی است. دوم تیموتاوس 16:3-17 به ما می گوید: "تمام کتاب مقدس از الهام خداست و برای تعلیم حقیقت، سرزنش خطا، اصلاح عیب ها و پرورش ما در عدالت مفید است تا مرد خدا برای هر کار نیکو کاملا آماده و مجهز باشد."

هدف سوم کلیسا پرستش است. پرستش، شکر خدا برای همۀ کارهایی است که او انجام داده است! خدا ما را نجات داده است. خدا ما را دوست دارد. خدا برای ما مهیا می کند. خدا ما را راهنمایی و هدایت می کند. چطور می توانیم او را شکر نگوییم؟ خدا قدوس، عادل، با محبت، رحیم و پر از فیض است. مکاشفه 11:4 اعلام می دارد، "ای خداوند و خدای ما، تو تنها شایسته ای که صاحب جلال و حُرمت و قدرت باشی، زیرا تو همه چیز را آفریدی و به ارادۀ تو، آنها هستی و زندگی یافتند."

3- هر روز ساعتی را برای خدا اختصاص بدهید

برای ما بسیار مهم است که هر روز ساعتی را به خدا اختصاص بدهیم و تمرکز ما به او باشد. بعضی مردم این ساعت را "ساعت سکوت" می نامند، بعضی دیگر آن را "وقف" می نامند، چرا که این ساعتی است که در آن خود را وقف خدا می کنیم. بعضی ها ترجیح می دهند این ساعت را صبح ها داشته باشند و بعضی ها دوست دارند این ساعت را شب داشته باشند. مهم نیست این ساعت را چه می نامید یا چه وقت آن را انجام می دهید. چیزی که مهم است این است که به صورت مرتب با خدا وقت بگذارید. ساعت ما با خدا شامل چه کارهایی می شود؟

(الف) دعا. دعا به صورت ساده، حرف زدن با خدا است. حرف زدن با خدا راجع به نگرانی ها و مشکلات تان. از خدا بخواهید به شما حکمت بدهد و شما را راهنمایی کند. از خدا بخواهید احتیاجات شما را مهیا سازد. به خدا بگویید چقدر او را دوست دارید و چقدر قدردان همۀ آنچه او برای شما انجام داده است، هستید.

(ب) خواندن کتاب مقدس. به علاوۀ تعلیم کتاب مقدس در کلیسا یا کلاس های درس – شما احتیاج دارید خودتان برای خودتان کتاب مقدس را بخوانید. کتاب مقدس شامل همۀ آنچه برای داشتن یک زندگی مسیحی موفق به آن احتیاج دارید، می باشد. کتاب مقدس شامل راهنمایی خدا برای گرفتن تصمیم های حکیمانه، اینکه چطور اراده و خواست خدا را بشناسیم، چطور دیگران را خدمت کنیم و چطور از نظر روحانی رشد کنیم، می شود. کتاب مقدس، کلام خدا برای ماست. کتاب مقدس در واقع کتاب راهنمای خدا برای این است که چگونه زندگی کنیم که باعث خوشنودی او و رضایت خودمان باشد، است.

4 – ارتباط خود را با کسانی که می توانند از نظر روحانی به شما کمک کنند بیشتر کنید

اول قرنتیان 33:15 به ما می گوید، "فریب نخورید – معاشران بد، اخلاق خوب را فاسد می سازند." کتاب مقدس پر از هشدار نسبت به تاثیری است که اشخاص بد می توانند روی ما بگذارند. وقت گذاشتن و همراهی با کسانی که کارهای ناشایست انجام می دهند باعث می شود ما هم برای انجام آن کارها وسوسه شویم. شخصیت کسانی که در اطراف ما هستند، به ما سرایت خواهد کرد. به همین خاطر بسیار مهم است که اطراف خود را با کسانی پر کنیم که خداوند را دوست دارند و به او متعهد هستند.

تلاش کنید یک یا دو دوست پیدا کنید که بتوانند به شما کمک کنند و شما را تشویق کنند. بهتر است این دوستان را از بین اعضای کلیسای خودتان پیدا کنید (عبرانیان 13:3 و 24:10). از دوستان تان بخواهید از شما در مورد ساعت سکوت، فعالیت ها و زندگی تان با خدا، حساب پس بگیرند. و بپرسید آیا می توانید شما نیز همین کار را برای آنها انجام بدهید یا خیر. این به این معنا نیست که شما باید تمام دوستانتان را که به عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده ایمان ندارند، رها کنید. به دوستی با آنها ادامه بدهید و آنها را محبت کنید. به سادگی به آنها بگویید که عیسی زندگی شما را تغییر داده است و نمی توانید همان کارهایی را که قبلا انجام می دادید، انجام دهید. از خدا بخواهید برایتان فرصت فراهم کند تا بتوانید عیسی را با دوستانتان شریک سازید.

5 – تعمید بگیرید.

بسیاری از مردم در مورد غسل تعمید دچار سوء تفاهم می شوند. کلمۀ "تعمید" یعنی غوطه ور شدن در آب. تعمید راهی کتاب مقدسی است که از طریق آن می توانید ایمان جدید خود را به مسیح و تعهدتان برای پیروی او را، به صورت عمومی اعلام نمایید. عمل غوطه ور شدن در آب به طور نمادین دفن شدن با مسیح را نشان می دهد. عمل بیرون آمدن از آب، رستاخیز مسیح از مردگان را نشان می دهد. تعمید گرفتن، تعیین هویت خودتان با مرگ، دفن و رستاخیز مسیح است (رومیان 3:6-4).

تعمید چیزی نیست که شما را نجات می دهد. تعمید گناهان شما را شستشو نمی دهد و پاک نمی گرداند. غسل تعمید به سادگی، یک قدم برای اطاعت و اعلام عمومی ایمان شما فقط به مسیح برای نجات است. غسل تعمید مهم است چرا که یک قدم برای اطاعت است – که در آن ایمان و تعهد خود را به مسیح به صورت عمومی اعلام می کنید. اگر آمادۀ گرفتن غسل تعمید هستید باید با یک کشیش صحبت کنید.

English


بازگشت به صفحه اصلی زبان دری
من تازه به مسیح ایمان آورده ام... حالا چه باید بکنم؟