کتاب مقدس راجع به دایناسورها چه می گوید؟ آیا دایناسورها در کتاب مقدس وجود دارند؟


سوال:‌ کتاب مقدس راجع به دایناسورها چه می گوید؟ آیا دایناسورها در کتاب مقدس وجود دارند؟

جواب:
موضوع دایناسورها در کتاب مقدس بخشی از یک بحث جاری در بین جامعۀ مسیحیان راجع به عمر زمین، تعبیر صحیح پیدایش، و چگونگی تعبیر و تفسیر شواهدی است که ما در همۀ اطراف خود پیدا می کنیم. آنها که باور دارند عمر زمین بیشتر است قصد دارند بگویند کتاب مقدس از دایناسورها ذکری به میان نیاورده است چرا که بر اساس برداشت آنها، دایناسورها، میلیون ها سال پیش از اینکه اولین آدم روی زمین قدم بگذارد، مرده و از بین رفته بودند. انسانهایی که کتاب مقدس را نوشتند، دایناسورهای زنده را ندیدند.

کسانی که باور دارند عمر زمین کمتر است، قصد دارند تاکید نمایند که کتاب مقدس به دایناسورها اشاره کرده است، هر چند در واقعیت هیچگاه کلمۀ "دایناسور" را استفاده نکرده است. به جای آن کتاب مقدس کلمۀ عبری "تنین" را به کار برده است که در ترجمه های انگلیسی کتاب مقدس [و دیگر لسانها] به اقسام مختلف ترجمه گردیده است. گاهی "جانور دریا،" و گاهی "مار" ترجمه شده است. اما بیشتر از همه به "اژدها" ترجمه شده است. ظاهراً تنین یک قِسِم خزندۀ غول پیکر بوده است. نام این موجودات تقریباً سی بار در عهد عتیق ذکر گردیده و هم در آب و هم در خشکه پیدا زندگی می کرده است.

بر علاوۀ این خزندگان عظیم الجثه، کتاب مقدس از چند موجود طوری توصیف گردیده اند، که به نظر بعضی از محققین ممکن است منظور نویسندگان، دایناسورها بوده باشد. گفته شده است که کرگدن قوی ترین موجود در بین تمام مخلوقات خداست، یک غول که دُمش مانند درخت سرو راست است (ایوب 15:40). بعضی از محققین کتاب مقدس کوشش کرده اند ثابت کنند کرگدن اشاره به یک فیل یا اسب آبی دارد. بعضی دیگر می گویند فیل و اسب آبی هر دو دُم های بسیار باریک دارند و به هیچ عنوان قابل مقایسه با درخت سرو نیست و از جهتی دیگر دایناسورهایی مانند براچیولاها و دایناسورهای دوپا، دُم های بسیار کلانی داشتند که به آسانی می توانست با یک درخت سرو مقایسه گردد.

تقریباً همۀ تمدن های عهد باستان یک قِسِم نقشهای هنری دارند که خزندگان غول پیکر را نشان می دهد. نقوش سنگی، دست ساخته ها و حتی مجسمه های کوچگ گِلی که در آمریکای شمالی پیدا شده است به تعریف و ترسیم امروزی از دایناسورها شباهت دارند. کنده کاری های کشف شده بر روی سنگ و صخره ها در آمریکای جنوبی مردانی را نشان می دهد که موجوداتی شبیه دایناسورهای دو پا را سوار هستند و به صورت حیرت انگیزی تصویر موجوداتی آشنا همچون دایناسورهای سه شاخ، اپتروداکتایل ها و تیرانوسارها را بر خود دارند. نقش و نگاری های دوران رومی ها، سفالگری سرخ پوستان آمریکا (مایانها) و دیوارهای به جا مانده از شهرهای بابلیان، همگی دلالت بر جذبۀ فراتر از فرهنگ و جغرافیایی این موجودات دارد. داستانهای واقعی مانند سفرنامۀ مارکوپولو با افسانه های خیالی و هیجان انگیز راجع به جانورانی که نگهبان گنج ها و خزانه ها هستند، در هم آمیخته است. بر علاوۀ شواهد قابل توجه تاریخی و انسان شناسی که نشان دهندۀ همزیستی دایناسورها و انسانها می باشد، شواهد فیزیکی از قبیل جای پای فسیل شدۀ انسانها و دایناسورها در کنار همدیگر، در آمریکای شمالی و مناطق غربی آسیای مرکزی پیدا شده است.

آیا دایناسورها در کتاب مقدس وجود دارند؟ مسئله دور از اثبات است. بستگی به این دارد که شما شواهد موجود را چگونه تعبیر می کنید و دنیای اطراف خود را چگونه می بینید. اگر کتاب مقدس به صورت تحت اللفظی تعبیر گردد، نتیجۀ تعبیر یک زمین کم سن و سال و جوان است و این نظریه که دایناسورها و انسانها زمانی یک جا روی زمین زندگی می کردند می تواند مورد قبول واقع گردد. اگر دایناسورها و انسانها همزمان بر روی زمین زندگی می کردند چه اتفاقی برای دایناسورها افتاد؟ کتاب مقدس این مسئله را مطرح نکرده است، اما محتمل به نظر می رسد که دایناسورها مدت زمانی بعد از طوفان نوح از بین رفتند و دلیل آن ترکیبی از عوامل مختلف از قبیل تغییرات آب و هوا و این نکته که آنها بیرحمانه و تا سرحد انقراض نسل توسط انسانها شکار گردیدند، بوده است.

English


بازگشت به صفحه اصلی زبان دری
کتاب مقدس راجع به دایناسورها چه می گوید؟ آیا دایناسورها در کتاب مقدس وجود دارند؟