settings icon
share icon
Küsimus

Mida öeldakse Piiblis kümnise maksmise kohta?

Vastus


Paljud kristlased on kümnise maksmisega hädas. Paljudes kirikutes kiputakse kümnise maksmist ülemäära rõhutama. Samal ajal keelduvad paljud kristlased allumast Piibli manitsusele Issandale ohvriande tuua. Kümnise maksmine/ andmine peaks olema rõõm ja õnnistus. Paraku juhtub seda tänapäeval kirikus harva.

Kümnis on Vana Testamendi mõiste. Seadus nõudis, et israeliidid viiksid 10% kogu teenistusest ja kõigest, mida nad kasvatasid, templile (Mo 27:30; 4Mo 18:26; 5Mo 14:23; 2Aj 31:5). Osa inimesi näeb Vana Testamendi kümnises maksustamise meetodit, et hoolitseda preestrite ja leviitide vajaduste eest. Mitte kuskil Uues Testamendis ei kästa ega isegi ei soovitata kristlastel järgida kümnisesüsteemi. Paulus ütleb, et kristlased peaksid igaüks midagi oma sissetulekust kiriku toetuseks kõrvale panema (1Ko 16:1-2).

Mitte kuskil Uues Testamendis ei määrata kindlat protsenti, mis tuleks kõrvale panna, lihtsalt öeldakse, et seda tehtaks “oma jõudu mööda, kuidas ta käsi lubab” (1Ko 16:2). Kristlik kirik on võtnud suuruse 10% Vana Testamendi kümnisest ja kohaldanud selle kristlaste annetamise “soovituslikuks miinimumiks”. Ehkki Uues Testamendis ei määrata kindlat hulka ega protsenti, mida anda, räägitakse andmise tähtsusest ja eesõigusest. Anda tuleks “oma jõudu mööda”. Mõnikord võib see tähendada rohkemat kui kümnis, teinekord tähendab see vähema kui kümnise andmist. Kõik see sõltub kristlase võimalustest ja kiriku vajadustest. Iga kristlane peaks hoolsalt palvetama ja Jumalalt tarkust paluma ses suhtes, kas maksta kümnist ja kui palju tuleks maksta (Jk 1:5). “Igaüks andku nii, nagu ta süda on lubanud, mittenördinult või sunnitult, sest Jumal armastab rõõmsat andjat” (2Ko 9:7).

EnglishTagasi eestikeelsele kodulehele

Mida öeldakse Piiblis kümnise maksmise kohta?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries