settings icon
share icon
Küsimus

Mida öeldakse Piiblis hasartmängude kohta? Kas hasartmängude mängimine on patt?

Vastus


Hasartmängude mängimist võib defineerida kui “rahaga riskimist, et mitmekordistada raha viisil mis on vähetõenäoline” Piiblis ei keelustata otseselt hasartmänge, kihlvedusid ega õnnemänge. Siiski hoiatatakse meid Piiblis rahakire ja –ahnuse eest (1Tim 6:10; Hb 13:5). Pühakirjas hoiatatakse meid tahtmise eest “kiirelt rikastuda” (Õp 13:11; 23:5; Kg 5:10). Hasartmängude mängimine on päris kindlasti seotud rahakirega ja vaieldamatult ahvatleb see kiirelt ja hõlpsalt rikkaks saamisega.

Mida halba on hasartmängudes? Hasartmängude mängimine on raske teema, sest kui seda teha mõõdukalt ja mõnikord, on see raharaiskamine, aga pole tingimata “pahe”. Inimesed raiskavad raha igasuguste tegevuste peale. Hasartmängude mängimine pole rohkem ega vähem raharaiskamine kui kinoskäimine (paljudel juhtudel), mõttetult kalli eine söömine või väärtusetu asja ostmine. Samal ajal ei õigusta see, et raha teiste asjade peale raisatakse, hasartmängude mängimist. Raha ei peaks raiskama. Säästud tuleks hoida alles tulevikuvajadusteks või anda Jumalariigi töö heaks – mitte hasartmängudes maha mängida.

Hasartmängud Piiblis: Piiblis ei nimetata otseselt hasartmänge, aga räägitakse liisuheitmisest. Näiteks 3Moosese raamatus kirjeldatakse liisuheitmist kahe siku vahel, et kumb saab Issandale, kumb Asalelile. Joosua heidab liisku, et jagada maad eri hõimude vahel. Nehemja heitis liisku, et määrata, kes elab Jeruusalemma müüride vahel ja kes mitte. Apostlid heitsid liisku, et otsustada, kes asub Juuda asemele. Õp 16:33 öeldakse: “Liisku heidetakse kuuehõlmas, aga selle otsus on Issandalt.” Mitte kuskil Piiblis ei kasutata hasartmängu või õnnemängu meelelahutusena ega ole esitatud Jumala järgijatele sobiva tegevusena.

Kasiinod ja loteriid: Kasiinod kasutavad kõikvõimalikke turundustrikke, et ahvatleda mängurit riskima võimalikult suure rahahulgaga. Sageli pakutakse kasiinodes odavat või koguni tasuta alkoholi, mis õhutab jooma ja kahandab seeläbi võimet teha arukaid otsuseid. Kõik on korraldatud nõnda, et saada suuri rahasummasid, andmata vastu midagi peale mööduva ja tühja naudingu. Loteriid reklaamivad ennast kui võimalust rahastada õpinguid ja/või sotsiaalprogramme. Uuringud on näidanud, et loteriid mängivad need, kes kõige vähem võiksid raha loteriipiletitele kulutada. Ahvatlus “kähku rikkaks saada” on vastupandamatu kiusatus neile, kes on lootusetus olukorras. Võimalus võita on kaduvväike, mis tähendab paljude inimeste elu kokkuvarisemist.

Miks lototulu ei rõõmusta Jumalat: Paljud inimesed väidavad, et mängivad lotot või hasartmänge, et anda raha kirikule või mõne muu asja hüveks. Ehkki see võib olla hea motiiv, on tegelikkus selline, et väga vähesed kasutavad hasartmängust saadud võite heal eesmärgil. Uuringud näitavad, et suur enamus loteriivõitjaid on mõni aasta pärast võitu tunduvalt kehvemas rahalises seisus, kui enne jackpoti saamist. Tühine osa, kui üldse keegi, kasutab saadud raha mingil heal eesmärgil. Jumal ei vaja meie raha, et finantseerida oma misjonitööd maailmas. Õp 13:11 öeldakse: “Hõlpsalt saadud varandus kahaneb, aga kes kogub vähehaaval, kasvatab seda.” Jumal on suveräänne ja leiab kiriku jaoks vahendid ausal viisil. Kas Jumal oleks austatud, kui Talle annetatakse narkootikumidest saadud raha või pangaröövist saadud raha? Samamoodi ei vaja ega taha Jumal raha, mis on rikkakssaamise kiusatuses vaestelt“ varastatud”.

1Tim 6:10 öeldakse meile: “Jah, kõige kurja juur on rahaarmastus, sest raha ihaldades on mõnedki eksinud ära usust ja on ise endale valmistanud palju valu.” Hb 13:5 manitsetakse: “Teie eluviis olgu rahaahnuseta; jääge rahule sellega, mis teil on, sest tema on öelnud: "Ma ei hülga sind ega jäta sind maha!" Mt 6:24 öeldakse: “Keegi ei saa teenida kahte isandat, ikka on nii, et ta vihkab üht ja armastab teist või et ta pooldab üht ja põlgab teist. Teie ei saa teenida nii Jumalat kui mammonat.”

EnglishTagasi eestikeelsele kodulehele

Mida öeldakse Piiblis hasartmängude kohta? Kas hasartmängude mängimine on patt?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries