settings icon
share icon
Küsimus

Mida öeldakse Piiblis alkoholi/ veini joomise kohta? Kas kristlase jaoks on patt juua alkoholi/ veini?

Vastus


Pühakiri sisaldab hulgaliselt hoiatusi alkoholi joomise suhtes (3Mo 10:9; 4Mo 6:3; 5Mo 29:5; Km 13:4,7,14; 1Sa 1:15; Õp 20:1; 31:4,6; Js 5:11,22; 24:9; 28:7; 29:9; 56:12; Miika 2:11; Lk 1:15). Siiski ei keela pühakiri tingimata kristlasel joomast õlut, veini ega muid jooke, mis alkoholi sisaldavad. Tegelikult on pühakirjakohti, kus käsitletakse alkoholi positiivses mõttes. Koguja 9:7 kästakse minna ja juua “rahuliku südamega oma veini”. L 104:14-15 öeldakse, et Jumal annab veini, mis “rõõmustab inimese südant”. Aamose 9:14 räägitakse oma aiast pärit veini joomisest nagu Jumala õnnistusest. Js 55:1 julgustatakse “ilma rahata, ilma hinnata veini ja piima” ostma.

See, mida Jumal kristlastel alkoholi puhul vältida käsib, on purjusolek (Ef 5:18). Piiblis mõistetakse hukka joobnud olek ja selle tagajärjed (Õp 23:29-35). Kristlasi manitsetakse, et nad ei laseks millelgi saada enese üle “meelevalda” (1Ko 6:12; 2Pe 2:19). Alkoholi ülemäärane joomine tekitab kahtlemata sõltuvust. Pühakirjas keelatakse kristlasi teha midagi, mis teisi kristlasi võiks solvata või julgustada neid oma südametunnistuse vastu eksima (1Ko 8:9-13). Nende tõdede valgel ei saa ükski kristlane öelda, et ta joob alkoholi Jumala auks (1Ko 10:31).

Jeesus muutis vee veiniks. Paistab koguni, et Jeesuski jõi mõnikord veini (Jh 2:1-11; Mt 26:29). Uue Testamendi päevil polnud vesi kuigi puhas. Tänapäevaste puhastusseadmeteta oli vees sageli baktereid, viiruseid ja igasuguseid nakkusi. Sama kehtib mitmete kolmanda maailma riikide kohta tänapäevalgi. Niisiis joovad inimesed sageli veini (või viinamarjamahla), sest see on väiksema tõenäosusega saastunud. 1Tim 5:23 õpetab Paulus Timoteost, et ta ei jooks vett (mis põhjustas ilmselt kõhuhädasid), vaid selle asemel veini. Tookord oli vein kääritatud (sisaldas alkoholi), ehkki polnud tingimata sama kange kui tänapäeval. Pole õige öelda, et tegemist oli viinamarjamahlaga, aga ei saa ka öelda, et see oleks olnud vein tänapäeva mõistes. Veelkord, pühakirjas ei keelata kristlasi joomast õlut, veini ega muid alkohoolseid jooke. Alkohol iseenesest ei ole veel patt. Pigem on need purjusolek ja alkoholisõltuvus, millest kristlane peaks täielikult hoiduma (Ef 5:18; 1Ko 6:12).

Väikestes kogustes joodud alkohol pole ei kahjulik ega tekita sõltuvust. On koguni arste, kes soovitavad tervise, eriti südame huvides juua väikeses koguses punast veini. Alkoholi tarbimine väikestes kogustes on kristliku vabaduse küsimus. Purjusolek ja sõltuvus on patt. Siiski oleks alkoholi ja selle tagajärgede pärast ja kiusatuse tõttu alkoholi ülemäära tarbida, ohu tõttu kedagi solvata või teistele komistuseks saada kõige parem, kui kristlane täielikult karskust peaks ega jooks alkoholi.

EnglishTagasi eestikeelsele kodulehele

Mida öeldakse Piiblis alkoholi/ veini joomise kohta? Kas kristlase jaoks on patt juua alkoholi/ veini?
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries