settings icon
share icon
Otázka

Kde/ako určíte hranicu medzi tým, keď niekomu pomáhate, a tým, keď dovolíte, aby vás niekto zneužíval?

Odpoveď


Lukáš 6:30,35-36 nám hovorí: „Každému, kto ťa prosí, daj a nevymáhaj od takého, kto ti niečo vzal.“ „Ale milujte svojich nepriateľov! Robte im dobre! Požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude hojná vaša odmena a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým. Buďte milosrdní, ako je milosrdný aj váš Otec.“ Tieto verše a mnohé ďalšie v Biblii nás učia, že kresťania majú byť milujúci, milosrdní a obetaví. Keď vidíme potreby ľudí okolo nás, naše srdcia by mali byť plné súcitu, tak ako je náš nebeský Otec súcitný so všetkými ľuďmi. „Hospodin je dobrotivý voči všetkým, zľutúva sa nad všetkými stvoreniami.“ (Žalmy 145:9).

Je správne mať srdce, ktoré by neustále dávalo druhým, a Bohu sa páči, keď vidí túto úžasnú vlastnosť v našom živote. Biblia však v tejto oblasti dávania a pomoci učí aj to, že musíme mať múdre rozlišovanie (Matúš 10:16). Boh nám dáva určité normy, ktoré musíme brať do úvahy, keď ide o dávanie svojho času a peňazí druhým. Keď nám Biblia hovorí, že máme pomáhať druhým, cieľom nikdy nie je, aby sme to robili do takej miery, že to bude na škodu. Je dobré robiť to, čo sme schopní urobiť, ale 2. Tesaloničanom 3:10 nám tiež pripomína: „A keď sme boli u vás, prikazovali sme vám: Ak niekto nechce pracovať, nech ani neje!“ Sú ľudia, ktorí chcú žiť nezodpovedným životným štýlom absolútne bez zodpovednosti. Musia teda existovať hranice; pomôžeme niekomu v núdzi, ale ak vidíme, že sa to stalo chronickým životným vzorcom, nie je správne, aby sme to naďalej podporovali. Je veľmi škodlivé pre druhých, ak prispievame k ich lenivosti, nečinnosti a nedostatku úsilia. Staré príslovie „Daj človeku rybu a naje sa na jeden deň, nauč ho loviť ryby a naje sa na celý život“ je pravdivé. Pokiaľ vidíme, že sa niekto úprimne snaží, mali by sme byť pri ňom a podporovať ho akýmkoľvek spôsobom, ktorý vedie Boh.

Často oveľa účinnejším spôsobom, ako pomôcť druhým, je postaviť sa im po boku a poskytnúť im biblickú radu, zásady a povzbudenie. Ak sú ochotní počúvať a snažiť sa, mali by byť schopní prostredníctvom moci Ducha Svätého v sebe zvrátiť tento vzorec závislosti od druhých. Začína sa to, samozrejme, jasným predstavením evanjelia Ježiša Krista, bez ktorého moci nie je možná takáto rozsiahla zmena životného štýlu.

Musíme tiež vziať do úvahy, čo nám Biblia hovorí o tom, ako byť dobrými správcami. Keď dôverujeme Bohu a kráčame s ním, sľubuje nám, že nás bude zásobovať (Filipanom 4:19). To, čo nám Pán poskytuje, musíme múdro používať. Časť toho, čo nám dáva, máme vrátiť Pánovi; máme sa postarať o potreby našich rodín; a máme platiť účty. Do správcovstva patrí aj to, ako trávime svoj čas; dôležitá je rovnováha medzi uctievaním, prácou a rodinou. Toto všetko sú hlavné aspekty správcovstva a nemožno ich zanedbávať, preto ich treba brať do úvahy pri rozhodovaní o tom, ako a čo môžeme robiť pri pomoci druhým. Ak tým, že finančne pomáhame niekomu inému, nie sme schopní postarať sa o svoje vlastné dlhy a povinnosti, potom v našom úsilí pomáhať nekonáme správne.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžu ľudia zneužívať druhých. Je dôležité, aby sme si to urobili predmetom modlitby a prosili Pána, aby nám ukázal, čo chce, aby sme robili. On nám dá múdrosť, aby sme rozpoznali skutočnú potrebu a rozlíšili príležitosť od rozptýlenia (Jakubov 1:5). Niekedy sú ľudia takí ubití životnými skúškami a neúspechmi, že potrebujú niekoho, kto je ochotný byť im dlhodobým priateľom. Takýto vzťah môže byť náročný, ale môže byť aj veľmi obohacujúci. Miestne zbory môžu byť obrovskou pomocou pre tých, ktorí majú bremeno pre tých, ktorí to potrebujú. Avšak snažiť sa pomôcť niekomu, kto jednoducho nie je ochotný podniknúť žiadne kroky k riešeniu v danej veci, môže byť beznádejnou záležitosťou. Opäť platí, že modlitba za Božiu múdrosť a uplatňovanie rozlišovania, ktoré dáva Boh, sú v týchto situáciách kľúčové.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Kde/ako určíte hranicu medzi tým, keď niekomu pomáhate, a tým, keď dovolíte, aby vás niekto zneužíval?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries