settings icon
share icon
Otázka

Aké bolo znamenie, ktoré Boh dal na Kaina (Genesis 4:15)?

Odpoveď


Keď Kain zabil svojho brata Ábela, Boh povedal Kainovi: „Teraz budeš kliatbou vyhnaný z pôdy, ktorá otvorila ústa, aby z tvojej ruky vypila krv tvojho brata. Keď budeš obrábať pôdu, už ti nevydá svoju silu. Budeš sa nepokojne potulovať po zemi.“ (Genesis 4:11-12). V odpovedi Kain nariekal: „Môj trest je väčší, než vládzem zniesť. Ty ma dnes vyháňaš z pôdy a budem sa skrývať pred tebou. Budem sa nepokojne potulovať po zemi; ktokoľvek ma stretne, zabije ma.“ (Genesis 4:13-14). „Hospodin mu však povedal: ‚Nie, to sa nestane, lebo ktokoľvek by zabil Kaina, toho postihne sedemnásobná pomsta.‘ A Hospodin položil znamenie na Kaina, aby ho nikto nezabil, nech by ho našiel ktokoľvek.“(Genesis 4:15-16, Roháčkov preklad).

Znamenie, ktoré dal Boh na Kaina, bolo predmetom mnohých diskusií a špekulácií. Hebrejské slovo preložené ako „značka“ je „owth“ a vzťahuje sa na „značku, znak alebo znamenie“. Na inom mieste v Hebrejských písmach sa výraz „owth“ používa 79-krát a najčastejšie sa prekladá ako „znamenie“. Hebrejské slovo teda neidentifikuje presnú povahu znaku, ktorý Boh dal na Kaina. Čokoľvek to bolo, bolo to znamenie/indikátor toho, že Kain nemal byť zabitý. Niektorí tvrdia, že to znamienko bola jazva alebo nejaký druh tetovania. Nech je to akokoľvek, presná povaha ochranného znaku nie je stredobodom pasáže. Dôraz je kladený na to, že Boh nedovolil ľuďom, aby vykonali pomstu proti Kainovi. Nech už bolo znamenie na Kainovi akékoľvek, slúžilo tomuto účelu.

V minulosti mnohí verili, že znakom na Kainovi je tmavá pokožka – že Boh zmenil farbu Kainovej kože na čiernu, aby ho identifikoval. Keďže na Kainovi bola aj kliatba, viera, že znakom je čierna pleť, spôsobila, že mnohí uverili, že ľudia tmavej pleti boli prekliati. Mnohí používali učenie o „Kainovom znamení“ ako ospravedlnenie pre obchod s africkými otrokmi a diskrimináciu ľudí s čiernou/ tmavou pokožkou. Tento výklad Kainovho znaku je úplne nebiblický. Nikde v Hebrejských Písmach nie je owth použité na označenie farby pleti. Kliatba na Kaina v 4. kapitole Genezis bola na Kainovi samotnom. Nič sa nehovorí o tom, že by sa Kainova kliatba preniesla na jeho potomkov. Neexistuje absolútne žiadny biblický základ pre tvrdenie, že Kainovi potomkovia mali tmavú pleť. Okrem toho, pokiaľ jedna z manželiek Noemových synov nebola potomkom Kaina (možné, ale nepravdepodobné), Kainova línia by bola ukončená potopou.

Aké bolo znamenie, ktoré Boh dal na Kaina? Biblia nehovorí. Význam znaku, že Kain nemal byť zabitý, bol dôležitejší ako povaha samotného znaku. Nech už bolo znamenie akékoľvek, nemalo žiadnu súvislosť s farbou pleti alebo generačnou kliatbou na Kainových potomkoch. Používať znamenie na Kainovi ako ospravedlnenie pre rasizmus alebo diskrimináciu je absolútne nebiblické.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké bolo znamenie, ktoré Boh dal na Kaina (Genesis 4:15)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries