settings icon
share icon
Otázka

Aký význam má zložený obrúsok v Kristovom hrobe po zmŕtvychvstaní?

Odpoveď


Podrobný opis zloženého obrúska sa nachádza v správe o Ježišovom zmŕtvychvstaní v Jánovi 20,7: "A obrúsok, ktorý mal na hlave, neležal spolu s plátnom, ale bol zabalený na samostatnom mieste" (KJV). Rôzne rešpektované preklady Biblie narábajú s týmto veršom rôzne. Tri z nich prekladajú verš slovom obrúsok (KJV, AS, RSV). Iné ho prekladajú slovami "pohrebná plachta" (NIV), "vreckovka" (NKJV) alebo "rúško na tvár" (NASB). Grécke slovo je saudarion, ktoré pochádza z latinského slova "pot". Môže sa vzťahovať na uterák na utieranie potu z tváre. V gréčtine sa používa na označenie uteráka alebo utierky, ale nie konkrétne na označenie obrúska na stôl.

Druhým kľúčovým slovom je zložený. Zostala pohrebná plachta alebo obrúsok v hrobe zložený? Dva z prekladov používajú slovo zložené (NIV, NKJV). Iné prekladajú toto slovo ako "zrolované" (NASB, ASV, RSV) alebo "zabalené" (KJV). Grécke slovo je entulisso, čo je zo slov, ktoré môžu znamenať "skrútiť" alebo "prepliesť". Podstatné je, že neexistuje žiadna zhoda v tom, že išlo o obrúsok na stôl, ani v tom, že bol úhľadne zložený nejakým zmysluplným spôsobom. Hlavný význam verša Jn 20,7 je, že utierka, ktorá bola pri pohrebe položená na Ježišovu hlavu alebo tvár, bola oddelená od ostatných hrobových šiat. Význam tejto skutočnosti, ak nejaký má, nie je známy.

Hovorí sa, že skladanie obrúska pri stole je židovský zvyk, ktorý znamená, že osoba, ktorá ho skladá, sa chce vrátiť. Preverili sme množstvo biblických zdrojov, ale o tomto údajnom židovskom zvyku zložených obrúskov sa nič nenašlo. Zdá sa, že jediné odkazy na tento príbeh pochádzajú z internetových príspevkov a e-mailov, ktoré zrejme vznikli v roku 2007.

Mnohí biblickí komentátori a autori použili túto kreatívnu ilustráciu, aby ju konkrétne aplikovali na vzkriesenie a návrat Ježiša Krista. Pravdou je, že v Ježišových časoch sa nepoužívali stolové obrúsky, aké používame dnes. Židia si po jedle umývali ruky ako súčasť rituálu jedenia. Umývanie rúk pred jedlom bolo podľa rabínskeho nariadenia povinné, ale po umytí rúk si ich ľudia osušili handričkou? Zrejme neexistuje žiadny raný rabínsky zdroj, ktorý by hovoril o tom, ako sa ruky po umytí sušili. Zloženie obrúska na znak toho, že hosť pri večeri ešte neskončil, môže byť dobrým európskym zvykom, ale zdá sa, že tento zvyk nebol v izraelskej krajine v Ježišových časoch známy.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam má zložený obrúsok v Kristovom hrobe po zmŕtvychvstaní?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries