settings icon
share icon
Otázka

Prečo je Boh žiarlivým Bohom?

Odpoveď


Je dôležité pochopiť, v akom význame sa slovo „žiarlivý“ používa. Jedna vec je, keď sa používa na opis Boha v Exoduse 20:5, a druhá vec je, keď sa používa na popísanie hriechu žiarlivosti (Galatským 5:20). Keď používame slovo „žiarlivý“, používame ho v zmysle, že niekomu závidíme niečo, čo my sami nemáme. Človek môže žiarliť na niekoho, kto má pekné auto alebo dom (majetok). Človek takisto môže na niekoho žiarliť kvôli schopnostiam či zručnostiam, ktorými ten daný človek oplýva (napr. atletické schopnosti). Ďalší príklad: človek môže niekomu inému závidieť krásu.

V Exoduse 20:5 však Boh nežiarli preto, že by niekto mal niečo, čo Boh chce alebo potrebuje. V Exoduse 20:4-5 sa hovorí: „Neurobíš si modlu ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, Boh žiarlivý...“ Všimnite si, že Boh žiarli, keď niekomu inému dávame to, čo právom patrí Jemu.

V týchto veršoch Boh hovorí o ľuďoch, ktorí si vytvorili modly, klaňali sa im a uctievali ich namiesto toho, aby svoje uctievanie nasmerovali na Boha, hoci je jediný, komu v skutočnosti prináleží. Boh si nárokuje na uctievanie a službu, ktoré mu patria. Boh v tomto prikázaní zdôrazňuje, že uctievať čokoľvek iné a slúžiť čomukoľvek inému, než Jemu, je hriech. Ak po niekom túžime alebo na niekoho žiarlime, pretože má niečo, čo nám chýba, hrešíme. Keď sa však o Bohu hovorí ako o žiarlivom, ide o iné použitie slova „žiarlivý“. Bohu v skutočnosti patrí to, kvôli čomu žiarli. Len jemu patrí uctievanie a služba, a len jemu ich máme preukazovať.

Pri tomto rozdiele by nám snáď mohol pomôcť praktický príklad. Ak manžel uvidí, že s jeho manželkou flirtuje iný muž, má právo žiarliť, pretože len on sám má právo flirtovať so svojou manželkou. Tento druh žiarlivosti nie je hriešny. Naopak, je na mieste. Je dobré a vhodné žiarliť na niečo, čo má podľa Boha patriť vám. Žiarlivosť sa však stáva hriechom, ak už túžime po niečom, čo nám nepatrí. Uctievanie, chvála a česť patria jedine Bohu, pretože len On je ich skutočne hoden. Keď teda ľudia uctievajú či chvália modly, Boh žiarli právom. Je to tá istá žiarlivosť, ktorú apoštol Pavol popísal v 2. Korinťanom 11:2: „Horlím za vás Božou horlivosťou...“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo je Boh žiarlivým Bohom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries