settings icon
share icon
Otázka

Čo je Božie žezlo?

Odpoveď


Slovo žezlo (alebo berla) znamená „palica" a zvyčajne označuje autoritu. Napríklad v knihe Ester sa kráľovná mohla priblížiť ku kráľovskému trónu len vtedy, keď k nej vystrel svoje kráľovské žezlo (Ester 8:4). Zlomené žezlo je symbolom stratenej autority a postavenia: „Hospodin zlomil prút bezbožníkov a žezlo vladárov, čo zlostne bilo národy neprestajnými údermi, podmaňovalo si v hneve národy neľútostným sužovaním." (Izaiáš 14:5-6).

Slovo žezlo sa používa aj ako symbol Božej vlády, ako napríklad v Žalme 45:7: „Tvoj trón je trón od Boha na večné veky a žezlo tvojho kráľovstva je žezlom práva" (Hebrejom 1:8). V tomto verši žezlo predstavuje absolútnu a večnú nadvládu Pánovej spravodlivosti. Keď Biblia používa slovo žezlo v súvislosti s Bohom, hovorí o jeho absolútnej vláde nad stvorením. Božie žezlo sa objavuje aj v prorockých pasážach opisujúcich prichádzajúceho Mesiáša, ktorý bude vládnuť národom a obnoví spravodlivosť. V 4. Mojžišovej 24:17 sa píše: „Vychádza hviezda z Jákoba, povstáva žezlo z Izraela." Je to jasné proroctvo o Ježišovi Kristovi, Kráľovi kráľov. Ježiš, pochádzajúci z Júdovho kmeňa, sa zmocní Božieho žezla a bude poverený vládou nad všetkými národmi, čím sa naplní 1. Mojžišova 49:10. Pri svojom druhom príchode Ježiš zaujme svoje právoplatné miesto nad kráľovstvami tohto sveta a „bude nad nimi vládnuť železnou berlou " (Zjavenie 19:15).

Božie žezlo je jednoducho jedným zo spôsobov, ako Biblia opisuje Pánovu moc nad kráľmi, ľuďmi a národmi. Tým, že Biblia opisuje Ježiša Krista ako vládcu so žezlom (Zjavenie 12:5), zároveň stanovuje jeho autoritu ako rovnocennú s Božou (Filipanom 2:5). List Hebrejom 1:8 cituje Žalm 45:6 a vzťahuje ho na Ježiša. Božie žezlo naháňa strach jeho nepriateľom. Ale pre nás, ktorí ho poznáme skrze vieru v jeho Syna (1. Jánov 3:1), je Božie žezlo tou najútešnejšou myšlienkou vo vesmíre. Hovorí nám, že napriek šialenstvu a zlu tohto sveta náš Boh vládne a jeho žezlo nebude nikdy porazené.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je Božie žezlo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries