settings icon
share icon
Otázka

Prečo majú ženy v Biblii takú malú úlohu?

Odpoveď


Je nepopierateľné, že v Biblii sa spomína pomerne málo žien a len veľmi málo z nich má úlohu, ktorú by sme mohli považovať za „hlavnú". Dôvody sú najmä kultúrne. Viaceré ženy v Biblii však zohrali obrovské úlohy a pocta, ktorej sa im dostalo, trvá dodnes.

V historických obdobiach, o ktorých hovorí Biblia, bola väčšina spoločností patriarchálna, čo znamená, že muži mali výlučnú moc, s ojedinelou výnimkou vládnucej kráľovnej. Táto mocenská dynamika sa vzťahovala na všetky oblasti života vrátane náboženstva, vlády a rodiny. Keďže Biblia zaznamenáva najmä historické udalosti, ako napríklad vznik izraelského národa, a činy vodcov, ako sú proroci, kňazi a králi, prevažná väčšina spomínaných ľudí sú muži.

Mnohí biblisti poukazujú na to, že počet žien, ktoré sú zaznamenané v Biblii, je nezvyčajný vzhľadom na spoločnosť, v ktorej dominovali muži a v ktorej bola Biblia napísaná. Zahrnutie príbehov žien, od Hany a Rút, Ester a Debory v Starom zákone až po Máriu, Alžbetu a Priscillu v Novom zákone, akoby naznačovalo, že Boh si ženy cení viac než celá spoločnosť. Osobitnú pozornosť si zaslúži správa o vzkriesení. Ježišovi učeníci, všetci muži, sa skrývali v strachu, zatiaľ čo ženy išli k hrobu, objavili ho prázdny, stretli sa so vzkrieseným Pánom a stali sa prvými evanjelistkami na svete (Matúš 28).

Počas väčšiny svetových dejín mali ženy menšiu úlohu ako muži a táto skutočnosť sa presne odráža v Biblii. Väčšina kráľov a iných vodcov boli muži. Ženy boli zvyknuté byť odsúvané do druhoradých úloh. To je jeden z dôvodov, prečo bola žena pri studni šokovaná, že sa jej Ježiš prihovoril: Samaritánka mu povedala: „TAko to, že ty, Žid, žiadaš odo mňa, Samaritánky, aby som sa ti dala napiť?" (Ján 4:9). Nielen to, že bola Samaritánka, ale aj to, že bola Samaritánka, spôsobilo, že si myslela, že ju Ježiš prehliadne. Ale mýlila sa; Ježiš prišiel hľadať a zachraňovať všetkých stratených, vrátane žien. A v Kristovi sú si muži a ženy úplne rovní (Galaťanom 3:28).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo majú ženy v Biblii takú malú úlohu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries