settings icon
share icon
Otázka

Môže muž, ktorý je ženatý s rozvedenou ženou, slúžiť vo vedení cirkvi?

Odpoveď


Ako kontext si prečítajte náš článok o slovnom spojení „muž jednej ženy“ z 1. listu Timoteovi 3:2, 12 a listu Títovi 1:6. Zatiaľ čo kvalifikácia „muž jednej ženy“ môže v niektorých prípadoch diskvalifikovať rozvedeného a znovu zosobášeného muža zo služby vo vedení cirkvi, ešte ťažšia otázka sa týka ženatého muža, ktorý nebol nikdy rozvedený, ale je ženatý so ženou, ktorá bola rozvedená. V Biblii nie je text, ktorý by sa výslovne zaoberal touto otázkou, ale existujú biblické princípy, ktoré možno použiť.

V 1. liste Timoteovi 3:11 je zaujímavý verš, ktorý sa týka tohoto problému. Nie je jasné, či sa tento verš týka manželiek diakonov, alebo diakoniek (diakoniek). Výklad „manželiek diakonov“ sa zdá byť pravdepodobnejší, lebo by bolo zvláštne, keby Pavol uvádzal kvalifikácie diakonov vo veršoch 8-10 a 12-13 a kvalifikácie diakoniek by vsunul medzi ne. Vzhľadom na toto je dôležité poznamenať, že pre manželky diakona sa neuvádza kvalifikácia „žena jedného muža“. Nie je tam ani požiadavka, že musia byť „bezúhonné“. Požiadavka je skôr aby boli „čestné, nie ohováračné, ale triezve a vo všetkom verné.“ (1. Timoteovi 3:11).

Sú ďalšie spojitosti, ktoré súvisia s touto otázkou. Je manželka rozvedená kvôli cudzoložnému, alebo násilnému manželovi? Bola manželka veriaca, keď došlo k rozvodu? Spôsobuje bývalý manžel manželky stále problémy a konflikty? Každá z týchto otázok sa musí zvážiť. Má skutočnosť, že manželka je rozvedená, za následok zlé svedectvo v komunite? Dá sa na potenciálneho cirkevného vodcu skutočne pozerať ako na zbožného muža, ktorý je hodný rešpektu a je možné ho nasledovať ako príklad?

Na túto otázku sa nedá odpovedať univerzálne. Je tam jednoducho príliš veľa faktorov. Cirkev, ktorá čelí tomuto problému, musí s modlitbou preskúmať situáciu a pokúsiť sa čo najviac rozlíšiť, či potenciálneho vodcu možno považovať za „bezúhonného“. Ak nie je možné rozpoznať žiadne potenciálne poškodenie svedectva cirkvi, potom môže byť do vedenia cirkvi vybratý aj muž, ktorý sa oženil s rozvedenou ženou.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Môže muž, ktorý je ženatý s rozvedenou ženou, slúžiť vo vedení cirkvi?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries