settings icon
share icon
Otázka

Čo je zakladanie zborov?

Odpoveď


Zakladanie zborov je založenie organizovaného zboru veriacich na novom mieste. Proces zakladania zboru zahŕňa evanjelizáciu, vyučovanie nových veriacich, školenie vedúcich zboru a organizáciu zboru podľa novozákonného modelu. Tento proces zvyčajne zahŕňa aj spísanie cirkevného vyznania viery, alebo doktrinálneho vyhlásenia a nájdenie miesta na stretávanie, alebo kúpu nehnuteľnosti a výstavbu novej budovy.

Zakladanie zborov je špecifickým zameraním v rámci rozsiahlejšej práce „misie“. Zakladatelia zborov sú misionári, ktorí sústreďujú svoje úsilie na kázanie a vyučovanie Slova Božieho. Iní misionári, ktorí sa špecializujú na určité zručnosti, sa nemusia oficiálne považovať za „zakladateľov zborov“, ale sú im dôležitou pomocou. K týmto podporným misionárom patria napríklad rozhlasoví vysielatelia, letci, tlačiari, prekladatelia Biblie, či zdravotnícky personál.

Konečným cieľom väčšiny zakladateľov zborov je oslavovať Pána v komunite založením autonómneho zboru veriacich. Keď sa tento cieľ dosiahne a zbor je schopný postaviť sa na vlastné nohy, zakladateľ zboru zvyčajne prejde do iného spoločenstva a začne proces odznova.

Zameranie na zakladanie zborov je biblické. Keď apoštol Pavol cestoval do určitej oblasti, vždy sa snažil stráviť dostatok času v každom meste, aby založil miestny zbor veriacich a vyškolil vedúcich (Skutky 14:21-23). Neskôr sa snažil ich znovu navštíviť, aby ich utvrdil a povzbudil vo viere (Skutky 15:41;

1. Tesaloničanom 3:2). Zbory, ktoré založil, potom tiež vysielali misionárov, a tak práca zakladania zborov pokračovala (1. Tesaloničanom 1:8).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je zakladanie zborov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries