settings icon
share icon
Otázka

Bola príčinou hriechu Adama a Evy naozaj konzumácia kúska zakázaného ovocia?

Odpoveď


Fráza „zakázané ovocie“ sa vzťahuje na príbeh Adama a Evy v rajskej záhrade. Boh im zakázal jesť ovocie zo stromu poznania dobra a zla (1. Mojžišova 2:9; 3:2). Biblia nehovorí nič o tom, aký druh ovocia to bol. Tradícia ho identifikovala ako jablko, ale nie je možné s istotou vedieť, aký druh ovocia to bol. Z textu 1. Mojžišovej knihy všetko nasvedčuje tomu, že išlo o doslovný strom s doslovným ovocím.

Kľúčovým prvkom v tomto úryvku nie je samotné ovocie, ale zákaz jeho konzumácie. Boh dal Adamovi a Eve vo svojich pokynoch len jeden zákaz. To, či sa v ovocí nachádzala nejaká duchovná vlastnosť, je skutočne nepodstatné. Hriech spočíval v neuposlúchnutí Božieho príkazu. Adam a Eva jedením ovocia (aktom neposlušnosti) získali osobné poznanie zla. Dobro už poznali, ale teraz mali kontrastnú skúsenosť so zlom neposlušnosti a s ním spojenou vinou a hanbou. Satanova lož spočívala v tom, že poznanie dobra a zla ich urobí podobnými bohom (1. Mojžišova 3:5). V skutočnosti už boli stvorení na Boží obraz a mali požehnanie jeho dobrého potešenia.

Poučenie pre nás dnes je, že keď Boh niečo zakazuje, je to pre naše dobro. Neuposlúchnuť ho, ísť svojou vlastnou cestou alebo sa sami rozhodovať, čo je a čo nie je pre nás prospešné, vždy povedie ku katastrofe. Náš nebeský Otec, ktorý nás stvoril, vie, čo je pre nás najlepšie, a keď niečo zakazuje, mali by sme ho počúvať. Keď sa rozhodneme poslúchať svoju vlastnú vôľu namiesto Jeho dokonalej a svätej vôle, nikdy to pre nás nedopadne dobre. Adam a Eva urobili toto smutné zistenie po zjedení zakázaného ovocia a odvtedy ľudstvo trpí následkami ich rozhodnutia (Rimanom 5:12).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bola príčinou hriechu Adama a Evy naozaj konzumácia kúska zakázaného ovocia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries