settings icon
share icon
Otázka

Čo je to yzop? Na čo sa v Biblii používal yzop?

Odpoveď


Keďže ľudia v biblickej dobe nemali prístup k produktom, ktoré máme dnes, často sa spoliehali na prírodné zdroje, ako sú rastliny, živočíšne vedľajšie produkty a minerály na čistenie, varenie, potraviny, lieky a iné. Yzop, bylina z čeľade mätovitých s čistiacimi, liečivými a aromatickými vlastnosťami, bol na Blízkom východe hojný a používal sa na rôzne spôsoby.

Biblia spomína yzop niekoľkokrát, väčšinou v Starom zákone. V 3. knihe Mojžišovej Boh prikázal svojmu ľudu používať yzop pri obradnom očisťovaní ľudí a domov. V jednom príklade Boh hovorí kňazom, aby použili yzop spolu s cédrovým drevom, šarlátovou priadzou a krvou čistého vtáka na pokropenie človeka, ktorý sa nedávno uzdravil z kožnej choroby (pravdepodobne malomocenstva). Tento úkon by obradne očistil predtým chorú osobu a umožnil jej opätovný vstup do tábora (3. Mojžišova 14:1-7). Rovnaký spôsob sa používal aj na očistenie domu, v ktorom sa predtým nachádzala pleseň (3. Mojžišova 14:33-53).

Yzop sa v Biblii používa aj symbolicky. Keď Izraeliti označili svoje dvere baránkovou krvou, aby cez ne prešiel anjel smrti, Boh im prikázal, aby použili zväzok yzopu ako „štetec" (2. Mojžišova 12:22). Bolo to pravdepodobne preto, že yzop bol pevný a vydržal štetcom, ale pravdepodobne to tiež znamenalo, že Boh označil svoj ľud za „čistý" a nie za terč súdu, ktorý sa Boh chystal vyniesť nad Egypťanmi.

Dávid spomína yzop aj v Žalme 51:9: „Zbav ma hriechu yzopom a budem čistý, umy ma a budem belší ako sneh!" Dávid tu nehovorí o fyzickom očistení - skôr prosí Boha, aby ho očistil duchovne, keď vyznáva svoj hriech.

Yzop sa objavuje aj pri Ježišovom ukrižovaní, keď rímski vojaci ponúkli Ježišovi nápoj z vínneho octu na hube na konci stonky izopu (Ján 19:28-30). Bol to vlastne posledný Ježišov čin predtým, ako vyhlásil svoje dielo na zemi za skončené a vzdal sa svojho ducha. Hoci steblo yzopu mohlo byť použité na čisto praktické účely (t. j. bolo dostatočne dlhé, aby dosiahlo k Ježišovým ústam, keď visel na kríži), je zaujímavé, že bola vybraná práve táto rastlina. Je možné, že Boh to myslel ako obraz očistenia, keďže Ježiš svojou obeťou vykúpil naše odpustenie. Tak ako v Starom zákone krv a yzop očisťovali poškvrneného človeka, tak Ježišova preliata krv očisťuje nás od poškvrny nášho hriechu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to yzop? Na čo sa v Biblii používal yzop?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries