settings icon
share icon
Otázka

Čo je to wicca? Je wicca čarodejníctvo?

Odpoveď


Wicca je novopohanské náboženstvo, ktorého popularita a akceptácia v Spojených štátoch a Európe rastie. Existuje mnoho webových stránok a kníh, ktoré tvrdia, že učia „skutočnú“ wiccu, ale pravdou je, že medzi wiccanmi neexistuje zhoda v tom, o čom toto náboženstvo je. Dôvodom je, že wicca, tak ako sa praktizuje v súčasnosti, je stará len asi 50 rokov. Wicca je systém viery, ktorý v 40. a 50. rokoch 20. storočia zostavil Brit Gerald Gardner z rôznych náboženských tradícií a presvedčení, ako aj zo slobodomurárskych rituálov. Odkedy Gardner vydal niekoľko kníh, v ktorých obhajoval svoj systém uctievania, vzniklo mnoho odnoží a variácií wiccy. Niektorí wiccania sú polyteistickí, uctievajú viac ako jedno božstvo, zatiaľ čo iní uctievajú len „Boha“ alebo „Bohyňu“. Ďalší wiccani uctievajú prírodu a nazývajú ju Gaea, podľa gréckej bohyne zeme. Niektorí wiccani si vyberajú časti kresťanského učenia, ktoré prijímajú, zatiaľ čo iní kresťanstvo úplne odmietajú. Väčšina praktizujúcich wicca verí v reinkarnáciu.

Väčšina wiccanov rázne odmieta, že Satan je súčasťou ich panteónu, a odvoláva sa na veľké doktrinálne rozdiely medzi nimi a satanistami. Wiccani vo všeobecnosti presadzujú morálnu relativitu a pohŕdajú nálepkami ako „dobro“ a „zlo“ a „správne“ alebo „nesprávne“. Wicca má jeden zákon alebo pravidlo, nazývané Rede: „Robte, čo chcete, nikomu neubližujte.“ Na prvý pohľad sa zdá, že Rede je úplná, neobmedzená osobná licencia. Môžete si robiť, čo chcete, ak tým nikomu neublížite; wiccani však rýchlo upozorňujú, že následky činov môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Túto zásadu vyjadrujú v trojnásobnom zákone, ktorý hovorí: „Všetko dobro, ktoré človek urobí druhému, sa v tomto živote vráti trojnásobne; aj škoda sa vráti trojnásobne.“

Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k pretrvávajúcej fascinácii Wiccou, je údajné používanie kúziel a mágie (zámerne nesprávne písanie, ktorého cieľom je oddeliť wiccanov od mágov a iluzionistov). Do týchto tajomstiev sa najradšej ponárajú zvedavci, ako aj duchovní neofiti. Nie všetci wiccani praktizujú čarodejníctvo, ale tí, ktorí ho praktizujú, tvrdia, že mágia je pre nich tým, čím je modlitba pre kresťana. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že wiccani tvrdia, že čarovanie je jednoducho používanie mysle na ovládanie hmoty, alebo sa odvolávajú na svoje obľúbené božstvo, aby im preukázalo láskavosť, zatiaľ čo kresťania vzývajú všemocného a všadeprítomného Boha, aby ľudí uzdravoval, zasahoval a pôsobil v ich životoch. Keďže Rede zakazuje čarodejniciam ubližovať iným a Trojitý zákon stanovuje dôsledky pre porušovateľov Rede, čarodejnice, ktoré praktizujú mágiu, sa radšej nazývajú „prírodné čarodejnice“ alebo „biele čarodejnice“, aby sa ešte viac dištancovali od satanistov.

Wicca je v podstate náboženstvo, ktorého podstatou je starať sa o svoje veci a žiť v mieri so svojimi susedmi a okolím. Wiccania sa v záujme získania dôveryhodnosti radi prirovnávajú k biblickému kresťanstvu, ale čo o tomto náboženstve hovorí Biblia? Slovo „wicca“ v Biblii nenájdete, preto zhodnoťme vieru vo svetle toho, čo o nej hovorí Boh.

Wiccanské kúzla sú modlárstvom - v Rimanom 1:25 sa píše: „Božiu pravdu zamenili za lož a korili sa a slúžili stvorenstvu namiesto Stvoriteľovi...“ V Izaiášovi 40 Boh vykresľuje obraz toho, o koľko je Stvoriteľ väčší ako jeho stvorenie. Ak uctievate čokoľvek okrem Stvoriteľa, ste vinní z modloslužby.

Čarodejnícke kúzla prinášajú falošnú nádej. V Hebrejom 9:27 sa píše: „...A ako každý človek umiera len raz a potom bude súd.“ Boh hovorí, že máme len jednu šancu na život. V ďalšom živote už nie je žiadna druhá šanca. Ak neprijmeme Boží dar Ježiša počas nášho života, On nás odsúdi ako neochotných byť v Jeho prítomnosti a pošle nás do pekla.

Wiccanské kúzla prinášajú rozčarovanie. Marek 7:8 hovorí: „Opustili ste Božie prikázanie a pridŕžate sa ľudského podania.“ V tomto prípade je to tak. Boh je Boh a my nie sme. Musíme sa rozhodnúť. Budeme dôverovať Bohu a prijmeme jeho pohľad na svet, alebo nie? Poznanie Boha si vyžaduje veľkú disciplínu. Wicca je náboženstvo lží zamerané na ľudí s dobrými úmyslami, ale dôverčivých.

V 5. knihe Mojžišovej 18:10-12 sa píše: „Nech nie je medzi vami nikto, kto... veštec zaoberajúci sa veštbami, ani vykladač znamení, ani hádač, ani čarodejník... Každý totiž, kto koná tieto veci, je Hospodinovi ohavný...“ Čarodejníctvo wicca je hriech a Boh ho nenávidí. Prečo? Pretože je to pokus zbaviť sa závislosti od Boha a získať odpovede mimo neho.

Hriech nie je len spoločensky nepríjemné konanie. Hriech je naše rozhodnutie nesúhlasiť s Bohom v akejkoľvek téme - vzbúriť sa proti nemu. Hriech je vyjadrenie: „Bože, chcem žiť svoj život podľa seba.“ Hriech je, keď sa vzoprieme Bohu. V Rimanom 3:23 sa píše: „lebo všetci zhrešili a nemajú Božiu slávu.“ Rimanom 6:23 hovorí: „Lebo mzdou hriechu je smrť...“ Nie je to telesná smrť, je to duchovná smrť: večné odlúčenie od Boha a všetkých požehnaní, ktoré prináša jeho prítomnosť. Toto je definícia pekla: neprítomnosť Božej prítomnosti. To je to, čo pre nás náš hriech získava.

Našťastie, List Rimanom 6:23 sa tým nekončí. Pokračuje: „... a darom Božej milosti je večný život v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi.“ Boh vedel, že sa všetci tak či onak vzbúrime, a poskytol nám spôsob, ako sa tomuto oddeleniu vyhnúť - prostredníctvom viery v Ježiša Krista. Čarodejníctvo wicca nie je nič iné ako ďalšia lož satana, nepriateľa našich duší, ktorý „obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zhltol“ (1. Petrov 5:8).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to wicca? Je wicca čarodejníctvo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries