settings icon
share icon
Otázka

Je zlé mať vzťah s blízkym príbuzným?

Odpoveď


Vzťahy, ktoré Boh zakázal v staro zmluvnom zákone, sú uvedené v 3. Mojžišovej 18:6-18. V tejto pasáži bolo Izraelitom prikázané, aby sa nevydávali za rodiča, nevlastného rodiča, vnuka (a, pochopiteľne, starého rodiča), súrodenca, brata alebo sestru rodiča (t. j. tetu alebo strýka) alebo nevlastného súrodenca. Manželstvo medzi bratrancami a sesternicami nie je v Biblii nikde zakázané.

Na samom začiatku ľudstva existoval obmedzený počet ľudských bytostí. V dôsledku toho bolo manželstvo medzi blízkymi príbuznými často nevyhnutné. Až keď sa ľudstvo na zemi veľmi rozrástlo, ľudia už nemuseli uzatvárať manželstvá medzi príbuznými. V prvých dňoch ľudstva nebol ľudský genetický kód poškodený do takej miery ako dnes. Preto bolo pre blízkych príbuzných bezpečné uzatvárať manželstvá a mať deti. Riziko genetických abnormalít u ich detí bolo malé. Keď sa ľudstvo rozšírilo a v dôsledku hriechu sa ľudský genetický kód príliš poškodil, Boh prikázal, aby sa blízki príbuzní nezosobášili.

Na manželstve s blízkym príbuzným teda nie je v podstate nič zlé. Dôvod, prečo by sme to nemali robiť, je ten, že je to geneticky nebezpečné. Navyše, väčšina národov má dnes prísne zákony proti manželstvám medzi blízkymi príbuznými. Biblia nám prikazuje dodržiavať zákony národa, v ktorom žijeme (Rimanom 13:1-6). Väčšina zákonov uznáva bratrancov a sesternice z druhého kolena za dostatočne oddelených na to, aby umožnili manželstvo. Každý pár, ktorý je príbuzný a uvažuje o manželstve, by sa mal z celého srdca modliť, aby im Boh dal múdrosť a rozvahu, či je to jeho vôľa (Jakubov 1:5). Pár by sa mal o tejto záležitosti rozhodne poradiť aj so svojimi rodinami.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je zlé mať vzťah s blízkym príbuzným?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries