settings icon
share icon
Otázka

Čo znamenajú tí, ktorí boli po Ježišovej smrti vzkriesení (Matúš 27:52-53)?

Odpoveď


Matúš 27:50-53 píše: „Otvorili sa hroby a mnohé telá zosnulých svätých boli vzkriesené. A keď vyšli z hrobov po jeho vzkriesení, prišli do svätého mesta a ukázali sa mnohým."

Táto udalosť sa stala ako svedectvo nesmrteľnej moci, ktorá sa pripisuje jedine Ježišovi Kristovi (1. Timotejovi 6:14-16). Iba Boh má moc nad životom a smrťou (1. Samuelova 2:6; 5. Mojžišova 32:29). Preto je vzkriesenie základným kameňom kresťanstva. Všetky ostatné náboženstvá a ich príslušní vodcovia neslúžia vzkriesenému Pánovi. Tým, že Ježiš Kristus prekonal smrť, okamžite dostáva prednosť, pretože sa vrátil k životu, keď všetci ostatní nie. Zmŕtvychvstanie nám dalo dôvod, aby sme o ňom hovorili iným a dôverovali Bohu (1. Korinťanom 15:14). Vzkriesenie nám dalo istotu, že naše hriechy sú odpustené (1. Korinťanom 15:17). Pavol v tomto verši jasne hovorí, že žiadne vzkriesenie sa rovná nulovému odpusteniu našich hriechov. A napokon, vzkriesenie nám dalo dôvod mať nádej aj dnes (1. Korinťanom 15:20-28). Ak by Kristus nebol vzkriesený z mŕtvych, potom by na tom kresťania neboli duchovne o nič lepšie ako nekresťania. Skutočnosť je však taká, že Boh vzkriesil „Ježiša, nášho Pána. On bol vydaný za naše previnenia a vzkriesený pre naše ospravedlnenie." (Rimanom 4:24-25).

Vzkriesenie svätých zapadá do celkových rétorických prostriedkov a stratégií, ktoré Matúš používa vo svojom evanjeliu. Skúmanie Ezechiela 37 a kostí vzkriesených k životu v súvislosti s týmto príbehom ukazuje, že vzkriesením týchto svätých sa naplnilo starozákonné proroctvo. Okrem toho vzkriesenie svätých priamo súvisí s prichádzajúcim kráľovstvom. Vzkriesenie niekoľkých, a nie všetkých svätých ukazuje, že Ježiš má moc vzkriesiť, ale zároveň poukazuje na druhý príchod a súd Ježiša Krista, ktorý bude zahŕňať všetkých, ktorých mená sú zapísané v knihe života na základe viery v Božiu milosť. Vedomie, že Ježiš zomrel a zvíťazil nad smrťou svojím vzkriesením, by malo urýchliť našu túžbu konať pokánie a dôverovať mu v spasenie, aby sme aj my mohli byť jedného dňa vzkriesení „v okamihu" (1. Korinťanom 15:ssss52).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamenajú tí, ktorí boli po Ježišovej smrti vzkriesení (Matúš 27:52-53)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries