settings icon
share icon
Otázka

Prečo musíme vyznávať svoje hriechy, ak sú už odpustené (1. Jánova 1:9)?

Odpoveď


Apoštol Pavel napísal: „a zvelebovať slávu Jeho milosti, ktorou nás omilostil v Milovanom. V Ňom máme vykúpenie skrze Jeho krv, odpustenie hriechov podľa bohatstva Jeho milosti, v ktorej nás bohato zahrnul všetkou múdrosťou a rozumnosťou.“ (Efezanom 1:6-8). Toto odpustenie sa týka spasenia, v ktorom Boh vzdialil naše hriechy od nás „ako je východ ďaleko od západu“ (Žalm 103:12). Toto odpustenie týkajúce sa súdu nám Boh dáva na základe prijatia Ježiša Krista ako Spasiteľa. Naše minulé, prítomné a budúce hriechy sú odpustené, čo znamená, že nebudeme súdení za svoje hriechy. Zároveň však trpíme dôsledky svojich hriechov, kým sme na zemi, a toto nás privádza k našej otázke.

Rozdiel medzi Efežanom 1:6-8 a 1. Jánovou 1:9 je v tom, že Ján hovorí o „vzťahovom“ alebo „rodinnom“ odpustení – odpustenie medzi otcom a synom. Napríklad, ak syn zhreší proti otcovi, naruší tým vzťah so svojim otcom. On aj naďalej zostáva synom svojho otca, ale utrpí ich vzťah. Ich vzťah je narušený, kým syn neprizná otcovi, že chybil. Rovnako tak funguje aj vzťah s Bohom; naše obecenstvo s Ním je narušené, kým nevyznáme svoj hriech. Keď vyznáme svoj hriech Bohu, vzťah je napravený. Toto je vzťahové odpustenie.

Pozičné alebo „súdne" odpustenie dostáva každý veriaci v Kristovi. V našej pozícii člena tela Kristovho, je nám odpustený každý hriech – vykonaný, ako aj ten, ktorý ešte len bude vykonaný. Cena, ktorú zaplatil Kristus je dostatočná, aby odvrátila Boží hnev a nie je potrebná ďalšia obeť. Keď Ježiš povedal: „dokonané je“, On to skutočne aj myslel. Naše pozičné odpustenie bolo tam dokončené.

Vyznanie hriechov nás ochráni od karhania Kristovho. Ak nevyznáme svoj hriech, Boh nás bude trestať, až kým ho nevyznáme. Ako sme už povedali, naše hriechy boli odpustené, keď sme sa znovuzrodili (pozičné odpustenie), ale potrebujeme sa každodenne naprávať (vzťahové odpustenie). Nemôžeme mať zdravý vzťah s Bohom, ak nevyznávame svoje hriechy. Na základe toho, musíme vyznávať svoje hriechy akonáhle si ich uvedomíme, aby sme si zachovali blízky vzťah s Bohom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo musíme vyznávať svoje hriechy, ak sú už odpustené (1. Jánova 1:9)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries