settings icon
share icon
Otázka

Kedy bude vytrženie vzhľadom na obdobie súženia?

Odpoveď


Čas vytrženia cirkvi vzhľadom na súženie je dnes jedna z najkontroverznejších otázok v cirkvi. Tri hlavné názory sú pred-súžením (vytrženie sa deje pred súžením), počas-súženia (vytrženie sa deje v polovici času súženia), a po-súžení (Vytrženie sa deje na konci času súženia). Štvrtý názor, známy ako pred-hnevom je malá modifikácia názoru počas-súženia.

Ako prvé, je dôležité, aby sme pochopili cieľ súženia. Podľa Daniela 9:27, existuje sedemdesiat „týždňov“ (7 rokov) ktoré iba majú prísť. Celé Danielovo proroctvo, ktoré sa týka sedemdesiatich „týždňov“ (Daniel 9:20-27) hovorí o Izraelskom národe. Je to časové obdobie, kedy Boh špeciálne venuje svoju pozornosť Izraelu. Sedemdesiaty týždeň tiež musí byť čas, kedy Boh jedná špeciálne s Izraelom. Kým toto nevyhnutne nepoukazuje na to, že cirkev nemôže byť prítomná, postavuje sa otázka, prečo by mala byť prítomná na zemi počas toho času.

Základný oddiel v Písme o vytržení je zapísaný v 1 Tesalonickým 4:13-18. Hovorí, že všetci živí veriaci spolu s veriacimi, ktorí zomreli, stretnú Pána Ježiša vo vzduchu a budú s ním navždy. Vytrženie znamená, že Boh odstráni Svoj národ zo zeme. Niekoľko veršov neskôr v 5:9, Pavel hovorí: „Veď Boh nás neurčil na hnev, ale aby sme získali spásu skrze nášho Pána Ježiša Krista.“ Kniha Zjavenia, ktorá sa v prvom rade vzťahuje na obdobie súženia, je prorocké posolstvo o tom, ako Boh vyleje svoj hnev na zem počas súženia. Vyzeralo by to ako protirečenie Boha, keď sľúbil veriacim, že nebudú trpieť hnev a potom ich nechá na zemi počas súženia. Fakt, že Boh sľúbil, že oslobodí kresťanov od hnevu krátko po tom ako zasľúbil, že odstráni Svoj národ zo zeme, viaže tieto dve udalosti jednu s druhou.

Druhý rozhodujúci oddiel, ktorý hovorí o čase, kedy sa stane vytrženie je v Zjavení 3:10. Tu Kristus sľubuje, že oslobodí veriacich od „času súženia“ ktoré má prísť na zem. Toto môže znamenať dve veci: (1) Kristus zachráni svojich veriacich počas súženia, alebo (2) Kristus oslobodí veriacich od súženia. Oba prípady sú správneho znenia Gréckeho slova, ktoré sa prekladá „od“. Avšak, je dôležité si všimnúť, že veriacim bolo sľúbené, že budú zachránení „od“. To nie je iba súženie, ale „čas“ súženia. Kristus sľubuje, že zachráni veriacich od samého začiatku toho obdobia, zvaného súženie. Podstata súženia, podstata vytrženia, význam 1 Tesalonickým 5:9, výklad Zjavenia 3:10, všetko toto dáva jasnú podporu názoru pred-súžením. Ak sa Biblia vykladá doslovne a dôsledne, názor o pred-súžením je najdôslednejší biblický názor.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kedy bude vytrženie vzhľadom na obdobie súženia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries