settings icon
share icon
Otázka

Čo je to veľká sobota?

Odpoveď


„Veľká sobota" je ktorýkoľvek zo siedmich výročných sviatkov, ktoré Boh prikázal Izraelitom v starozákonných knihách 3. Mojžišova a 5. Mojžišova. V 23. kapitole 5. knihy Mojžišovej sa vysvetľujú pravidlá pre týždennú sobotu a potom sa preberajú ostatné dni počas roka, ktoré si vyžadovali „sobotný odpočinok", počas ktorého sa nemohla vykonávať žiadna zvyčajná práca.

Od jari bolo sedem veľkých sobôt: Pascha, Sviatok nekvasených chlebov, Sviatok prvotín, Sviatok týždňov (Letnice/Turíce), Sviatok trúbenia, Deň zmierenia a Sviatok stánkov. Židovské sviatky úzko súvisia s jarnou a jesennou úrodou v Izraeli. Izraelitom každoročne pripomínali trvalú Božiu ochranu a zaopatrenie, ale čo je ešte dôležitejšie, predznamenávali vykupiteľské dielo Mesiáša. Veľké soboty symbolizujú úplný príbeh spásy - teda Kristovo dielo -, ktorý sa začína jeho smrťou na kríži ako veľkonočného baránka a končí sa jeho druhým príchodom, po ktorom bude „stánkovať" alebo prebývať so svojím ľudom navždy.

Jánovo evanjelium hovorí, že deň po Kristovej smrti a pohrebe bol veľkou sobotou. V tomto prípade bola veľká sobota bežným sobotným dňom, ktorý sa zhodoval s veľkonočným sviatkom. Bola to takpovediac „dvojitá sobota" a považovala sa za „dvojnásobne svätú": k bežne dodržiavanej týždennej sobote sa pridal prvý deň sviatku Paschy, 15. nissan, ktorý mal tiež slávnostný charakter soboty (pozri 3. Mojžišova 23:7-15).

Ježiš bol teda ukrižovaný v deň pred veľkou sobotou. Keďže Židia nechceli, aby bol Jeruzalem znesvätený v taký svätý deň, akým je veľká sobota, požiadali miestodržiteľa, aby boli Ježišove telá a telá tých, ktorí boli ukrižovaní spolu s ním, sňaté pred večerom (pozri 5. Mojžišova 21:22-23).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to veľká sobota?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries