settings icon
share icon
Otázka

Čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov?

Odpoveď


Vyhynutie dinosaurov je záhadou, ktorá vedcov fascinuje už viac ako storočie. Skamenené pozostatky obrovských plazov nachádzame po celej Zemi, no dnes už žiadneho z týchto tvorov nevidíme nažive. Čo sa s nimi všetkými stalo?

Tradičná paradigma hovorí, že záhadne zmizli približne pred 65 miliónmi rokov. Boli ponúknuté rôzne vysvetlenia, prečo. Dve najpopulárnejšie hypotézy sú hypotéza o nárazových udalostiach a hypotéza o masívnom vulkanizme. Prvá z nich predpokladá, že do Zeme narazil jeden alebo viacero asteroidov, čo spôsobilo „jadrovú zimu“, ktorá vyhubila dinosaury. Druhá hypotéza viní z ich zániku intenzívny vulkanizmus. Obe si všímajú vysokú koncentráciu irídia (Ir), ktoré sa nachádza v sedimentoch, ktoré oddeľujú obdobie Kriedy od Paleogénu (známe ako hranica K-Pg; predtým známa ako hranica K-T), čo bolo podľa konvenčnej paradigmy obdobie v histórii Zeme, počas ktorého vyhynuli dinosaury.

Obe hypotézy zohľadňujú niektoré dôkazy, pričom niektoré ignorujú. Ak je napríklad jedna z týchto hypotéz správna a medzi človekom a dinosaurom je viac ako 60-miliónová medzera, ako potom vysvetlíme petroglyfy a iné formy starovekého umenia, ktoré zobrazujú ľudí v interakcii s takými známymi dinosaurami, ako sú triceratops, stegosaurus, tyranosaurus a sauropodi (v niektorých prípadoch ich krotia a jazdia na nich)? Okrem toho sa skamenené odtlačky dinosaurov našli v rovnakých vrstvách hornín ako odtlačky kopýt a ľudských nôh. Ako si to máme vysvetliť v rámci konvenčného pohľadu? A prečo staroveké kultúry z každého obývaného kontinentu na planéte zaznamenávajú interakcie s obrovskými plazmi? Tieto tvory sú nám dnes bežne známe ako „draci“ a boli kolektívne odsunuté do mytológie.

Musíme si však položiť otázku, ako je možné, že toľko izolovaných kultúr z celého sveta prišlo k takej univerzálnej mytológii? Mohla by v týchto legendách byť základná historická pravda? Je možné, že obrovské plazy, ktoré nachádzame zahrabané v zemi, majú niečo spoločné s obrovskými plazmi, o ktorých hovorili naši predkovia ešte pred niekoľkými storočiami? Veríme, že je to tak. Prevaha dôkazov nám naznačuje, že konvenčný pohľad je od základu chybný. Zdá sa, že ľudstvo má v tejto veci kolektívnu amnéziu a účinne sme si vytvorili „vedeckú“ paradigmu, ktorá nás drží v nevedomosti.

Ako teda vysvetlíme vyhynutie dinosaurov? Rovnako, ako si vysvetľujeme vyhynutie ďalších približne 20 000 až 2 miliónov druhov, ktoré podľa vedcov mohli vyhynúť len za posledné storočie - kombináciou klimatických zmien a rozmnoženia ľudského druhu. Klimatické zmeny môžu byť pre ekosystémy vo všeobecnosti veľmi deštruktívne a my máme tendenciu zabíjať alebo vyháňať najmä všetkých hlavných konkurentov. Preto na našich predmestiach a v mestách, ba dokonca ani na vidieku, nenájdeme príliš veľa iných predátorov - levov, tigrov a medveďov atď. Nie nadarmo sme na vrchole potravinového reťazca.

V hollywoodskych filmoch ako Jurský park vidíme tvory ako Tyranosaurus rex a velociraptory, ktoré nás lovia a jedia zaživa. A nepochybne, ak ľudia a dinosaury spolunažívali, niečo z toho sa určite stalo. Ale väčšinou to bolo naopak. Lovili sme ich a varili si ich na večeru. V mnohých legendách a vo veľkej časti starovekých umeleckých diel nachádzame presne to - ľudí, ktorí lovili obrovské plazy a zabíjali ich. Levy, tigre a medvede to nemali až také zlé ako dinosaury (preto sú stále na svete). Je to preto, že naši predkovia sa zdali byť mimoriadne fixovaní na „zabíjanie draka“!

Čo sa teda stalo s dinosaurami? Zrejme tie, ktoré prežili globálne klimatické zmeny, sme zjedli my. Niektoré z nich možno ešte stále prežívajú v odľahlých oblastiach sveta, ktoré sa ešte nedostali pod našu úplnú nadvládu, a každoročne sa v tomto smere objavujú stovky takýchto pozorovaní - najmä od domorodých, primitívnych skupín ľudí v odľahlých oblastiach, ktorí sa prihovárajú nedôverčivým západným vedcom (ktorí, prirodzene, domorodcom neveria kvôli svojim vlastným zakoreneným, takzvaným „vedeckým“ predpokladom). Podľa nášho názoru je táto nedôvera nesprávna. Veda by mala zahŕňať nestranné skúmanie dôkazov bez predsudkov, a nie svojvoľnú ľudskú snahu podporiť chybné teoretické dejiny Zeme.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries