settings icon
share icon
Otázka

Čo je to vstrebávajúca modlitba?

Odpoveď


Od deväťdesiatych rokov 20. storočia sa v rôznych segmentoch kresťanstva venuje zvýšená pozornosť mystike. Tieto mystické skúsenosti, hraničiace s ezoterikou, rozširujú rozdelenie medzi „vecnou vierou” a „pocitovou vierou“ a hrozia, že zdravé biblické učenie nahradia reakcie založené na emóciách. Jednou z takýchto mystických aktivít je vstrebávajúca modlitba. Opisuje sa ako odpočinok v Božej prítomnosti. Dosahuje sa tak, že si pustíte niekoľko nežných piesní na uctievanie, buď sedíte, alebo ležíte a dlhší čas sa modlíte krátke, jednoduché modlitby, ale inak udržujete svoju myseľ bez iných myšlienok. V momente, keď pocítite Božiu prítomnosť prostredníctvom nejakého prejavu, ako je brnenie pokožky, pocit tepla alebo chladu, alebo dokonca jemný vietor, ktorý zdanlivo vanie vaším telom, máte sa jednoducho „ponoriť“ do tejto prítomnosti.

Hoci to môže pre niekoho znieť trochu zvláštne, nemusí to hneď byť niečo nevyhnutne zlé. Avšak pravidlom, ktorým meriame naše životné skúsenosti, je Biblia (2. Timotejovi 3:16-17), a keď vstrebávajúcu modlitbu primerane preskúmame, zistíme, že jej chýba biblická opora. Nikde v Biblii nenájdeme model modlitby, podľa ktorého by sa vstrebávajúca modlitba riadila.

Modlitba vo svojej najjednoduchšej forme v Biblii je vzývanie Pánovho mena (1. Mojžišova 4:26) a v každom príklade, kde sa v Písme nachádza, opisuje komunikáciu s Bohom. Vstrebávajúca modlitba sa začína týmto spôsobom, ale rýchlo sa mení na meditatívny stav podobný tranzu. Vtedy vstrebávajúca modlitba prestáva byť biblická a stáva sa skôr praktikou New Age alebo niečím, čoho by sa zúčastňovali prívrženci hinduizmu.

Nemožno poprieť, že prežívanie Božej prítomnosti môže byť mocné a zmeniť život. Cieľ vstrebávajúcej modlitby nie je biblický chybný, ale jej metodika je. Vstrebávajúca modlitba sa zameriava na získanie duchovnej skúsenosti hľadaním Božej prítomnosti prostredníctvom mystických cvičení. V tomto sa podobá „kontemplatívnej modlitbe“ a kontemplatívnej spiritualite, ktoré sú rovnako nebiblické. Biblická modlitba je rozhovor s Bohom s ohľadom na Jeho vôľu (1. Jánov 5:14). Veriaci, ktorý sa modlí biblicky už chápe, že Božia prítomnosť je vždy s ním (Žalmy 139:7; Matúš 28:20; 1. Korinťanom 6:19; 1. Tesaloničanom 4:8; 2. Timotejovi 1:14), a nepotrebuje zažívať žiadny druh fyzického pocitu, aby to dokázal.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to vstrebávajúca modlitba?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries