settings icon
share icon
Otázka

Aký je vek Zeme? Ako je stará Zem?

Odpoveď


Ak sa pozrieme na to, že podľa Biblie bol Adam stvorený na sedmy deň, tak potom na základe Biblie môžeme určiť približný vek Zeme, a to tým, že sa pozrieme na chronologické poradie ľudskej rasy. Toto však samozrejme za predpokladu, že záznam v Genesis je presný, že šesť dní pri stvorení bolo doslovných 24 hodinových cyklov a že nie sú žiadne „medzery“ v chronológii Genesis.

Rodokmene, ktoré sú uvedené v Genesis, v kapitolách 5 a 11 nám hovoria o veku, v ktorom Adam a jeho potomkovia splodili ďalšiu generáciu, v postupnej dedičnej línii od Adama až po Abraháma. Keď zistíme kam v rámci chronologickej histórie zapadá Abrahám a pridáme k tomu roky, ktoré sú zaznamenané v Genesis 5 a 11, tak nám vyjde najavo, že Biblia učí, že Zem je 6 000 rokov stará (plus mínus niekoľko sto rokov).

Čo s miliardami rokov, ktoré sú prijímané väčšinou vedcov a vyučované vo veľkej väčšine našich akademických inštitúciách? Tento vek je hlavne odvodený z dvoch techník na určenie veku: rádiometrické určovanie veku a geologická časová mierka. Vedci, ktorí zastávajú mladší vek, okolo 6 000 rokov, naliehajú, že rádiometrické určovanie veku je chybné v tom, že je založené na sérii chybných predpokladov, kým geologická časová mierka je chybná v tom, že obsahuje dôkazy v kruhu. Navyše poukazujú na odhalenie starých mýtoch o Zemi, ako napríklad známy zlý výklad toho, že trvá dlhú dobu, kým nastane rozvrstvenie, skamenievanie a formovanie diamantov, uhlia, oleja, stalaktitov, stalagmitov, atď. Napokon, zástanci mladej Zeme nám predkladajú kladné dôkazy, ktoré hovoria v prospech mladého veku Zeme namiesto dôkazov starej Zeme, ktoré odhaľujú. Vedci, ktorí sa držia mladého veku Zeme si sú vedomí toho, že sú menšinou, no i napriek tomu tvrdia, že ich rady sa časom rozšíria, ako stále viac a viac vedcov znovu preskúma dôkazy a sa pozrie bližšie na súčasne prijímanú formu starého veku Zeme.

V konečnom dôsledku vek Zeme nemôže byť dokázaný. Či už 6 000 alebo miliardy rokov, oba názory (a všetko medzi tým) sa zakladá na viere a predpokladoch. Tí, ktorí sa držia miliárd rokov veria, že metódy ako rádiometrické určovanie času sú spoľahlivé a že v histórii sa nestalo nič také, čo by narušilo normálny rozpad rádioizotopov. Tí, ktorí sa pridŕžajú 6 000 rokov veria, že Biblia je pravdivá a že iné faktory vysvetľujú „zjavný“ vek Zeme, ako úplná potopa, alebo že Boh stvoril vesmír v stave, ktorý sa „zdá“, akoby mal veľmi veľký vek. Napríklad Boh stvoril Adama a Evu ako zrelé a dospelé ľudské bytosti. Ak by ich doktor vyšetril v deň ich stvorenia, tak by odhadol ich vek na 20 rokov (alebo akýkoľvek iný vek, v ktorom sa zdalo, že boli), i keď v skutočnosti boli mladší ako jeden deň. Nech je tomu akokoľvek, vždy je dobrý dôvod na to, aby sme verili Božiemu Slovu nad slová ateistických vedcov s evolučným vysvetlením.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je vek Zeme? Ako je stará Zem?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries