settings icon
share icon
Otázka

Ako môžem vedieť, že som zaľúbený/á?

Odpoveď


Láska je veľmi mocná emócia. Motivuje mnoho vecí v našom živote. Veľmi veľa dôležitých rozhodnutí robíme na základe tejto emócie a dokonca sa aj sobášime, pretože sa cítime, že sme zaľúbení. To môže byť tak isto dôvodom, prečo zhruba polovica všetkých manželstiev končí rozvodom. Biblia nás učí o tom, že pravá láska nie je emóciou, ktorá môže prísť a odísť, ale je to rozhodnutie. Nemáme milovať iba tých, ktorí milujú nás; mali by sme dokonca milovať aj tých, čo nás nenávidia, presne tak, ako aj Kristus miluje tých, ktorých je ťažké milovať (Lukáš 6:35). „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí.“ (1 Korintským 13:4-7).

Zaľúbiť sa do niekoho môže byť veľmi ľahké, ale pred tým, ako sa rozhodneme či sa jedná o pravú lásku sa treba opýtať niekoľko otázok. Po prvé, je tá druhá osoba kresťanom, to znamená, odovzdala svoj život Kristovi? Verí v spásu jedine skrze Krista? Tak isto, ak zvažujeme, že dáme tejto osobe svoje srdce a svoje emócie, mali by sme sa opýtať seba samých, či sme ochotní dať túto osobu pred všetky iné a mať náš vzťah hneď ako druhoradý za Bohom. Biblia nám hovorí, že keď sa dvaja ľudia zosobášia, tak sa stanú jedným telom (Genesis 2:24; Matúš 19:5).

Ďalšia vec, ktorá stojí za zamyslenie sa je, že či je táto osoba vhodným kandidátom na nášho partnera. Posadil/a Boha na prvé miesto vo svojom živote? Je schopný/á dať svoj čas a energiu do budovania vzťahu, ktorý sa vyvinie v manželstvo, ktoré bude trvať po celý život? Nie je žiadne pravítko, podľa ktorého sa dá zistiť, či sme skutočne do niekoho zaľúbení, ale je dôležité rozoznať či nasledujeme naše emócie, alebo nasledujeme Božiu vôľu pre naše životy. Pravá láska je rozhodnutie, nie len emócia. Pravá biblická láska je milovanie niekoho po celý čas, nie len keď sa cítime, že sme zaľúbení.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako môžem vedieť, že som zaľúbený/á?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries