settings icon
share icon
Otázka

Čo sú územní duchovia?

Odpoveď


“Územní duchovia“ je pojem, ktorý používajú kresťania na identifikovanie démonickej okupácie špecifického miesta. Ironicky, je to tiež termín používaný pohanmi na popis nadpozemskej postavy, ktorá ako veria prebýva na špecifickom mieste.

Koncept kresťanského ponímania územných duchov vychádza z častí ako Daniel 10, Ján 12:31, Ján 14:30 a 16:11, Marek 5:10 a Efezanom 6:12. Všetky tieto časti naznačujú, že padlý anjeli dostali určitú zodpovednosť nad nejakým územím. Takže sa zdá, že sú územní. Musíme však pamätať na to, že toto učenie je len z niečoho vyvodené. Biblia nikde jasne neohraničuje hierarchiu autority démonov vo svete. Biblia je jasná v tom, že démoni pracujú vo svete, a že veriaci sú veľmi zapojení do boja proti nim.

Napríklad v Danielovi 10 zápasí anjel s démonickým protivníkom počas celej doby ako sa Daniel modlil a postil. Celú dobu tohto Danielovho duchovného času anjel bojoval a až na konci zvíťazil a prišiel za Danielom. Efezanom 6 varuje veriacich, aby stáli pevne proti duchovným protivníkom, zostali v strehu a pripravení na boj. Niet pochýb, že naše zápasy na zemi sú nejakým spôsobom odzrkadlené v duchovnom svete.

Podstatný problém vo výraze „územní duchovia“ je, že niektorí kresťania veria, že je ich povinnosťou zväzovať územných démonov v duchovnej vojne. Toto však nie je potvrdené v Písme. V Biblii nie je žiadny prípad, že by niekto aktívne vyhľadával démonov, aby ich zväzoval. Ježiš stretol posadnutých ľudí a niektorí boli k nemu a k Jeho učeníkom prinesení, aby boli uzdravení, ale učeníci nevyhľadávali zámerne démonov, aby ich mohli vyháňať z ľudí. Nikto sa nikdy v Biblii nemodlil aby „démonické kniežatá“ mesta boli „zviazané“, aby nepracovali proti obyvateľom toho mesta.

Aj keď presne územní duchovia nevyjadrujú ideu Písma, samozrejme môžu existovať, ako sme mohli vidieť v spomenutých častiach Písma. Nezáleží však na tom či duch je alebo nie je „územný“. Dôležitá je naša reakcia. Veriaci v Krista nemá Biblickú podporu v tom, aby v modlitbe viedol vojnu s démonmi a zväzoval ich. Veriaci by sa mal mať skôr na pozore, že duchovná vojna existuje a mal by ju brať vážne (1. Petra 5:8). Naše životy by mali byť zamerané na modlitbu a rast vo viere. Ak by sme sa niekedy stretli s démonom, určite na to, aby sme sa s ním vysporiadali, máme autoritu danú Kristom, nemali by sme ich však vyhľadávať bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú viazaní na určité územie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú územní duchovia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries