settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o upíroch?

Odpoveď


Popularita tínedžerských romantických románov zo série Súmrak vyvolala opätovný záujem o upírov. Upír je mytologická bytosť, o ktorej sa hovorí, že existuje vďaka pitiu krvi iných ľudí, zvyčajne tak, že im uhryzne krk, po čom sa obeť tiež stane upírom, ktorý si hľadá nové obete. Legendu o upíroch možno vysledovať v stredovekom a východoeurópskom folklóre, ale variácie príbehov o upíroch ako bytostiach existujú aj v Afrike, Ázii a Amerike.

Súčasné upírske šialenstvo má skutočne korene v dvoch kvázi romantických románoch z 19. storočia: Vampír od Johna Polidoriho (1819) a Drakula od Brama Stokera (1897). Tieto dve knihy sú praotcami romantického upírskeho žánru fantastickej literatúry. Zvodný „bozk upíra“ vytvoril lákavú mystiku najmä pre mladé ženy a táto mystika spolu so syndrómom „zakázaného ovocia“ je základom popularity série Súmrak. Romantická/sexuálna príťažlivosť uhladeného, sofistikovaného upíra grófa Drakulu, ktorého stvárnil Frank Langella vo filme Drakula (1979), je príkladom pôvabu upíra. Slogan filmu znie: „V priebehu dejín naplnil srdcia mužov hrôzou a srdcia žien túžbou.“

Hoci fantasy fikcia, ako je napríklad Súmrak, je pravdepodobne z väčšej časti neškodná, akýkoľvek posadnutý záujem o upírov - alebo, keď na to príde, o čarodejnice, duchov a iné okultné postavy - môže byť v lepšom prípade nezdravý a v horšom nebezpečný. Záleží na duchovnom stave človeka, ktorého tieto témy zaujali. Napríklad slabé, citovo krehké mladé dievča, ktorého život charakterizuje rodinný stres, problémy so sebaúctou a nedostatok silných vzorov, môže byť vystavené riziku, že sa u nej prejaví nezdravý záujem o okultizmus. Takýto záujem môže byť otvorenými dverami pre démonov, aby prenikli do jej mysle a ducha. Ako vieme, satan je nepriateľ našich duší, ktorý „obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zhltol“ (1. Petrov 5:8). Preto Boh vo svojej múdrosti zakazuje okultné praktiky a označuje ich za „ohavnosť“ a „odporné“ (5. Mojžišova 18:9-12).

Ako má kresťan uvažovať o upíroch a upírskej literatúre? V liste Filipanom 4,:8 sa nám pripomína, aby sme svoju myseľ naplnili všetkým „čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné“. V knihách Súmraku sú síce prvky vznešenosti, ale aj prvky temnoty a okultizmu. Veľmi silne sa tu prejavuje aj príklon k „hrdinovi“ knihy Edwardovi, ktorý je upír. Je to zvodne príťažlivá, charizmatická postava, ktorá má veľkú príťažlivosť pre dospievajúce dievčatá. Autorka šikovne vykresľuje krásnu, romantickú, dokonalú - aj keď chybujúcu - postavu, typ chlapca, ktorý priťahuje väčšinu dospievajúcich dievčat. Problém nastáva, keď si takúto osobu zidealizujú a potom sa vydajú hľadať niekoho, kto sa mu podobá. Žiadny ľudský muž nemôže žiť podľa takéhoto ideálu. Kresťanské dievčatá a mladé ženy by mali hľadať krásu a dokonalosť v Kristovi. Keď pochopia skutočnú krásu charakteru, budú ju schopné rozpoznať v mladom mužovi, ktorého im Boh privedie za manžela.

Znamená to teda, že kresťania by sa mali úplne vyhýbať upírskym fikciám? Pre niektoré rodiny je odpoveď áno. Pre iné je odpoveď nie. Rodičia, ktorých dospievajúce dcéry sa zaujímajú o túto sériu, by urobili dobre, keby si ju sami prečítali, diskutovali o nej so svojimi dievčatami a možno poukázali na spôsoby, v ktorých je v rozpore s Božím slovom. Takáto analytická diskusia môže veľmi pomôcť rozptýliť mystiku, ktorá obklopuje mýtus o upíroch. V konečnom dôsledku je rozhodnutie o akejkoľvek literatúre pre kresťanské deti a dospievajúcich zodpovednosťou rodičov.EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o upíroch?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries