settings icon
share icon
Otázka

Aký je rozdiel medzi univerzálnou a miestnou cirkvou/zborom?

Odpoveď


Aby sme porozumeli rozdielu medzi univerzálnou a miestnou cirkvou, potrebujeme ich základnú definíciu. Miestna cirkev je skupina veriacich v Ježiša Krista, ktorí sa pravidelne stretávajú na určitom mieste. Univerzálnu cirkev tvoria všetci veriaci v Ježiša Krista na celom svete. Slovo „cirkev“ odvodzujeme minimálne z dvoch slov. Jedno z týchto slov znamená spoločné stretnutie alebo „zbor“ (1. Tesaloničanom 2:14; 2.Tesaloničanom 1:1). Toto slovo sa týka Božieho diela záchrany a posvätenia veriacich ako „vyvolených“. Slovo cirkev je v anglickej Biblii použité v tomto význame. Druhé slovo hovorí o vlastníctve a doslovne znamená „patriaci Pánovi“. Toto slovo je prepísané do aktuálneho slova „cirkev“. Toto grécke slovo je použité len dvakrát v Novom Zákone a nikdy priamo nemenuje cirkev (1. Korinťanom 11:20; Zjavenie 1:10).

Miestna cirkev je bežne definovaná ako miestne zhromaždenie všetkých, ktorí vyznávajú vieru a vernosť Kristovi. Najčastejšie sa grécke slovo „ekklesia!“ používa vo vzťahu k miestnej cirkvi (1. Tesaloničanom 1:1; 1. Korinťanom 4:17; 2. Korinťanom 11:8). Na určitom území sa nevyskytuje nevyhnutne len jeden miestny zbor. Vo väčších mestách je veľa miestnych zborov.

Univerzálna cirkev je meno dané cirkvi na celom svete. V tomto prípade myšlienka cirkvi nie je o stretávaní samotnom ale o ľuďoch, ktorí cirkev tvoria. Cirkev je cirkvou aj keď sa oficiálne nestretáva. V Skutkoch 8:3 vidíme, že cirkev je cirkvou aj vtedy, aj keď sú ľudia doma. Keď skúmame aktuálny text v Skutkoch 9:31, vidíme že v starom anglickom preklade kráľa Jakuba sa používa slovo zbory. V skutočnosti by mal byť použitý singulár slova cirkev, čo opisuje univerzálnu cirkev a nie len miestne zbory. Niektorí ľudia sa snažia opísať univerzálnu cirkev ako neviditeľnú cirkev. Dajte si pozor, aby ste toto nerobili. V Písme sa univerzálna cirkev nikdy neopisuje ako neviditeľná a určite nemala byť neviditeľná. Uvádzame viac veršov, ktoré hovoria o univerzálnej cirkvi: (1. Korinťanom 12:28, 15:9; Matúš 16:18; Efezským 1:22-23; Kolosenským 1:18).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je rozdiel medzi univerzálnou a miestnou cirkvou/zborom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries