settings icon
share icon
Otázka

Bol niekto z učeníkov ženatý?

Odpoveď


Vieme s istotou, že Peter bol ženatý, pretože mal svokru (Matúš 8:14). Apoštol Pavol, ktorý nebol ženatý, sa pýtal Korinťanov, či aj on nemá právo vziať si veriacu manželku (1. Korinťanom 9:5), rovnako ako „podľa príkladu ostatných apoštolov a Pánových bratov i Kéfasa [Peter]". Z toho môžeme usudzovať, že Peter nebol jediný, kto mal manželku.

Zo skutočnosti, že niektorí z učeníkov boli ženatí, môžeme vyvodiť záver, že je správne, ak sa duchovní ženia, a že rímskokatolícke učenie o celibáte duchovných je v rozpore s apoštolským príkladom. Rímskokatolíci tvrdia, že Peter je hlavou cirkvi, a pápež je podľa ich názoru nástupcom tohto apoštola. Napriek tomu tvrdia, že nie je správne, aby sa kňazi ženili. Ak je to pravda, prečo Kristus hneď neodmietol Petra z postu apoštola za to, že mal manželku? Aké pozoruhodné, že práve on bol ustanovený za hlavu Cirkvi a za príklad a vzor pre všetkých, ktorí mali nastúpiť po ňom. Celibátny klérus je však tradíciou a ľudským zákonom a je v rozpore s Novou zmluvou (1. Timotejovi 3:2-5). To, že Peter mal manželku, nebolo žiadnou prekážkou, aby bol apoštolom, je jasné a manželstvo bolo výslovne vyhlásené „nech majú všetci v úcte " bez výnimky pre duchovenstvo (Hebrejom 13:4).

Nakoniec môžeme konštatovať, že pre misionárov je rovnako prijateľné oženiť sa a vziať si so sebou na misijné pole manželku. Apoštoli boli misionármi a svoj život strávili v pohanských národoch rovnako ako misionári v súčasnosti. Mali by sme si tiež všimnúť, že stále existujú ľudia ako Pavol, ktorí môžu konať viac dobra bez toho, aby boli ženatí. Sú okolnosti, ako boli tie jeho, keď nie je vhodné sa oženiť, a niet pochýb o tom, že Pavol považoval stav bez manželstva pre misionára za lepší a vhodnejší.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol niekto z učeníkov ženatý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries