settings icon
share icon
Otázka

Použil Boh „veľký tresk“ na stvorenie vesmíru?

Odpoveď


Niektorí kresťania sú ostro proti teórii „veľkého tresku“. Považujú ju za pokus vysvetliť vznik vesmíru oddelene od Boha. Iní sa hlásia k teórii veľkého tresku s názorom, že veľký tresk spôsobil sám Boh. Boh sa vo svojej nekonečnej múdrosti a moci mohol rozhodnúť použiť na stvorenie vesmíru metódu veľkého tresku, ale neurobil tak. Dôvod, ktorý možno absolútne tvrdiť, je ten, že Biblia proti takejto metóde argumentuje. Tu sú niektoré rozpory medzi Bibliou a teóriou veľkého tresku:

V 1. knihe Mojžišovej Boh stvoril zem skôr ako slnko a hviezdy. Teória veľkého tresku vyžaduje, aby to bolo naopak. V 1. knihe Mojžišovej Boh stvoril zem, slnko, mesiac, hviezdy, rastliny, živočíchy a človeka v priebehu šiestich 24-hodinových dní. Teória veľkého tresku vyžaduje miliardy rokov. V 1. Mojžišovej 1 Boh stvoril všetku hmotu svojím slovom. Teória veľkého tresku začína s už existujúcou hmotou a nikdy nevysvetľuje pôvodný zdroj alebo príčinu vzniku hmoty.

V 1. knihe Mojžišovej Boh vdýchol život do tela dokonale stvoreného Adama. Teória veľkého tresku potrebuje miliardy rokov a miliardy náhodných okolností, aby sa dostala k prvému človeku, a nikdy nedokáže vysvetliť, ako sa prvá mikroskopická forma života „vyvinula“ z neživého atómu. V Biblii je Boh večný a hmota a vesmír nie sú. Existujú rôzne verzie teórie veľkého tresku, ale vo väčšine z nich je vesmír a/alebo hmota večná. V 1. knihe Mojžišovej sa predpokladá existencia Boha: „Na počiatku stvoril Boh...“ Skutočným cieľom teórie veľkého tresku je popierať jeho existenciu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Použil Boh „veľký tresk“ na stvorenie vesmíru?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries