settings icon
share icon
Otázka

Čo je to teória rozstupu? Stalo sa niečo medzi 1. Mojžišovou 1:1 a 1:2?

Odpoveď


1. Mojžišova 1:1-2 hovorí: „Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. Zem však bola beztvárna a pustá; tma bola nad prahlbinou a Duch Boží sa vznášal nad vodami.“ Teória rozstupu hovorí, že Boh stvoril zem a zvieratá, spolu s dinosaurami, ktoré poznáme iba z fosílnych pozostatkov. Potom teória pokračuje, kde hovorí, že sa niečo udialo, čo úplne zničilo zem – niektorí hovoria, že to bol Satanov pád na zem – takže sa zem stala beztvárnou a pustou. V tomto bode, Boh stvoril všetko od začiatku, spolu s rajom, ako ho opisuje v 1. Mojžišovej.

Predsa existuje mnoho problémov, týkajúcich sa tejto teórie, zvlášť to, že ak by sa niečo dôležité stalo medzi týmito dvomi veršami, Boh by nám to dal vedieť. Boh by nás nenechal, aby sme si v nevedomosti vymýšľali o niečom tak dôležitom. Druhé, 1. Mojžišova 1:31 hovorí, že Boh povedal o všetkom, čo stvoril, že je „veľmi dobré“. To by nemohol povedať o niečom, čo by bolo narušené Satanovým pádom na zem. Ak by sme sa spoliehali na to, že fosilné pozostatky nám hovoria o miliónoch rokov, to znamená, že smrť, bolesť a trápenie bolo každodennosťou pred Adamovým hriechom. Ale Biblia hovorí, že Adamov hriech vyvolal smrť, bolesť a trápenie celému ľudstvu: „Ako čo hriech vošiel skrze jedneho človeka, tak aj smrť skrze hriech.“ (Rimanom 5:12).

Tí, ktorí sa držia teórie rozstupu sa pridŕžajú názoru vedcov, ktorí hovoria, že zem existuje už milióny rokov – je to viacej, než možno vypočítať na základe biblických záznamov. Dokonca aj evanjelikálni kresťania začali uvažovať o tejto teórii, chápajúc 1. Mojžišovu 1 iba alegoricky, kým ostatok písma chápu doslovne. Nebezpečenstvo toho je, že sa nevie, kde prestať chápať Bibliu alegoricky a kde ju chápať doslovne. Bol Adam ozajstná osoba? Ako to môžeme vedieť? Ak nebol osobou, ako potom mohol vstúpiť hriech skrze neho? Ak Adam neexistoval, tak potom nebolo ani potrebné, aby Ježiš prišiel na zem pre odpustenie hriechov: „ako totiž všetci umierajú v Adamovi, tak všetci aj ožijú v Kristovi.“ (1. Korinťanom 15:22). Ak chápeme Bibliu takto, tak potom kresťanstvo je lož a Biblia iba kniha rozprávok.

1. Mojžišova 1 nehovorí o tom, že stvorenie sveta trvalo miliónmi rokov alebo že existuje časový úsek medzi veršami 1 a 2. Čo sa stalo medzi veršami 1 a 2? Absolútne nič. 1. Mojžišova 1:1 hovorí o tom, že Boh stvoril nebesá a zem. 1. Mojžišova 1:2 hovorí o tom, že najprv stvoril zem, bola beztvárna a pustá; nebola dokončená a nebola obývaná zvieratmi. Ostatok 1. kapitoly hovorí, ako Boh dokončil stvorenie všetkého ostatného. Biblia je pravdivá, doslovná a dokonalá (Žalm 19:7-9). Veda nikdy nevyvrátila nič, čo Biblia hovorí. Biblia je zvrchovaná pravda a preto by každá vedecká teória mala byť skúmaná Bibliou a nie opačne.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to teória rozstupu? Stalo sa niečo medzi 1. Mojžišovou 1:1 a 1:2?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries