settings icon
share icon
Otázka

Čo je to JEDP teória?

Odpoveď


Stručne povedané, JEDP teória hovorí o tom, že prvých päť kníh Biblie (prvých päť kníh Mojžišových) nenapísal Mojžiš, ktorý zomrel v roku 1451 p.n.l., ale že to napísali rôzni autori. Teória je založená na tom, že sa používajú rôzne mená pre Boha a že existujú rôzne jazykové rozdiely. Slová JEDP majú význam v menách pre Boha, ktoré autori používajú: autor, ktorý používa meno Jehova, autor ktorý používa meno Elohím, autor Deuteronómia a kňažský („pries“) autor Levitika. Táto teória hovorí, že tieto knihy boli zjednotené v 4. storočí p.n.l a že to pravdepodobne urobil Ezderáš.

Takže, prečo sú uvedené rôzne mená pre Boha, ak to napísal jeden autor? Napríklad, 1. Mojžišova 1 používa meno Elohím a v druhej kapitole používa meno YHWH. Podobné vzory sa pomerne často vyskytujú v Pentateuch. Odpoveď je jednoduchá. Mojžiš používal Božie mená s cieľom poukázať na niečo. V 1. Mojžišovej 1 Boh je Elohím – silný stvoriteľ. V druhej kapitole je Jahve, osobný Boh, ktorý stvoril človečenstvo. Toto nepoukazuje na to, že to písali rôzni autori, ale že to písal jeden autor, ktorý chce zdôrazniť rôzne Božie charaktery skrze Jeho meno.

Pokiaľ ide o rôzne štýly, nemali by sme očakávať, že autor má iný štýl, keď píše dejiny (1. Mojžišova), právne normy (2. Mojžišova, 5. Mojžišova) a opisuje detaily obetného systému (3. Mojžišova)? JEDP teória vysvetľuje rozdiely v týchto knihách a vytvára zložitú teóriu, ktorá nema reálny podklad. Nie je objavený ani jeden dokument, ktorý by to potvrdil. Ani Židia, ani kresťania nikdy nehovorili, že by niečo také mohlo existovať.

Najsilnejší dôkaz proti tejto teórii je sama Biblia. Marek 12:26 hovorí: „Či ste však v Mojžišovej knihe - tam, kde sa hovorí o horiacom kre - nečítali o mŕtvych, že sú kriesení, keď Boh povedal Mojžišovi: Ja som Boh Abrahámov, Boh Izákov a Boh Jákobov?“ Takže, Ježiš jasne hovorí, že Mojžiš napísal záznam o horiacom kri (2. Mojžišova 3:1-3). Lukáš v Skutkoch 3:22 hovorí o oddieli z 5. Mojžišovej 18:15 a hovorí, že Mojžiš je autorom toho textu. Rimanom 10:5 Pavel hovorí o spravodlivosti, ktorú opisuje Mojžiš v 3. Mojžišovej 18:5. Takže Pavel svedčí o tom, že Mojžiš je autorom 3. Mojžišovej. Máme Ježiša, ktorý hovorí, že Mojžiš je autorom 2. Mojžišovej, Lukáš tiež hovorí, že Mojžiš je autorom 5. Mojžišovej a Pavel hovorí, že Mojžiš je autorom 3. Mojžišovej. Takže, aby sa JEDP teória uskutočnila a bola pravdivá, Ježiš, Lukáš a Pavel by mali byť klamári alebo by chybne chápali Starý zákon. Založme svoju vieru na Ježišovi a nie na nejakých teóriách bez podkladu (2. Timoteovi 3:16-17).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to JEDP teória?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries