settings icon
share icon
Otázka

Máme dve, alebo tri časti? Sme zložení z tela, duše a ducha – alebo – tela a duše?

Odpoveď


Genesis 1:26-27 naznačuje, že je niečo, čo oddeľuje ľudstvo od zvyšku stvorenstva. Ľudské bytosti majú mať vzťah s Bohom, a preto nás Boh stvoril s oboma časťami: materiálnymi i nemateriálnymi. Tie materiálne sú očividne tie, ktoré sú hmatateľné: fyzické telo, kosti, orgány, atď., a existujú pokiaľ človek žije. Do skupiny nemateriálnych častí radíme veci, ktoré nie sú hmatateľné: duša, duch, intelekt, vôľa, svedomie, atď. Tieto existujú aj po tom, ako sa skončí fyzický život človeka.

Všetky ľudské bytosti majú oboje, materiálne i nemateriálne charakteristiky. Je jasné, že celé ľudstvo má telo, ktoré sa skladá z mäsa, krvi, kostí, orgánov a buniek. Avšak, sú to práve tie nehmatateľné vlastnosti ľudstva, o ktorých sa často diskutuje. Čo o nich hovorí Písmo? Genesis 2:7 tvrdí, že človek bol stvorený ako „živá duša“. Numeri 16:22 pomenúva Boha, ako „Boha duchov“, ktorý je v každom ľudskom tele. Príslovia 4:23 nám hovoria: „Nado všetko, čo treba strážiť, stráž svoje srdce, lebo z neho pochádza život.“, čo naznačuje, že srdce je to najdôležitejšie čo sa ľudskej vôle a emócii týka. Skutky 23:1 hovoria: „Pavel sa uprene zahľadel na radu a prehovoril: Mužovia, bratia! Až do dnešného dňa robil som vo všetkom podľa svojho najlepšieho svedomia pred Bohom.“. Pavol sa tu odvoláva na svedomie, časť mysle, ktorá nás presviedča o dobrom a zlom. Rímskym 12:2 vraví: „A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením mysle.“. Tieto verše, a mnoho iných, odkazujú na rôzne stránky nemateriálnej časti našej ľudskosti. Všetci zdieľame materiálne i nemateriálne hodnoty.

Takže Písmo načrtá viac ako len dušu a ducha. Nejakým spôsobom sú duša, duch, srdce, svedomie a myseľ prepojené a navzájom spolu súvisia. Avšak duša a duch sú tými hlavnými nemateriálnymi stránkami ľudstva. Pravdepodobne zahŕňajú aj iné stránky. Keď už vieme toto, je ľudstvo dichotómne (rozdelené na dve, telo/duša), či trichotómne (rozdelené na tri, telo/duša/duch)? V tomto prípade je nemožné byť dogmatický. Sú dobré argumenty pre oba pohľady. Kľúčový je verš v Židom 4:12: „Lebo slovo Božie je živé a mocné a je ostrejšie než ktorýkoľvek dvojsečný meč a preniká až do rozdelenia duše a ducha, kĺbov a špikov a je schopné posudzovať hnutie a zmýšľanie srdca.“. Tento verš nám hovorí minimálne dve veci o našej debate. Duša a duch môžu byť rozdelené a toto rozdelenie je niečo, čo iba Boh môže posúdiť. Namiesto toho, aby sme sa zameriavali na niečo, čo nemôžeme poznať úplne, mali by sme sa radšej zamerať na Stvoriteľa, ktorý nás „predivne utvoril.“ (Žalm 139:14).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Máme dve, alebo tri časti? Sme zložení z tela, duše a ducha – alebo – tela a duše?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries