settings icon
share icon
Otázka

Aký je teleologický argument pre existenciu Boha?

Odpoveď


Slovo teleológia pochádza z telos, čo znamená „účel“ alebo „cieľ“. Myšlienka je taká, že ak veci majú účel, musia mať aj “pôvodcu účelu”, a tak, keď vidíme veci zjavne určené na nejaký účel, môžeme predpokladať, že tieto veci boli vyrobené z nejakého dôvodu. Inými slovami, dizajn znamená dizajnéra. Tieto spojenia neustále vytvárame inštinktívne. Rozdiel medzi Grand Canyonom a Mount Rushmore je zrejmý – jeden je navrhnutý, jeden nie. Grand Canyon bol jasne vytvorený neracionálnymi prírodnými procesmi, zatiaľ čo Mount Rushmore bol zjavne vytvorený inteligentnou bytosťou - dizajnérom. Keď sa prechádzame po pláži a nachádzame náramkové hodinky, nepredpokladáme, že čas a náhoda spôsobili, že hodinky sa utvorili z nafúkaného piesku. Prečo? Pretože majú jasné znaky dizajnu – majú svoj účel, prenášajú informácie, sú špecificky zložité atď. V žiadnej vedeckej oblasti sa dizajn nepovažuje za spontánny; vždy to znamená dizajnéra a čím väčší dizajn, tým väčší dizajnér. Teda, ak vezmeme do úvahy predpoklady vedy, vesmír by vyžadoval dizajnéra, ktorý je nad vesmír (t. j. nadprirodzeného dizajnéra).

Teleologický argument aplikuje tento princíp na celý vesmír. Ak dizajn zahŕňa dizajnéra a vesmír vykazuje znaky dizajnu, potom bol vesmír navrhnutý. Je zrejmé, že každá forma života v histórii Zeme bola veľmi zložitá. Jeden reťazec DNA sa rovná jednému zväzku Encyklopédie Britannica. Ľudský mozog má kapacitu približne 10 miliárd gigabajtov. Okrem živých vecí tu na Zemi sa zdá, že celý vesmír je navrhnutý pre život. Na život na Zemi sú potrebné doslova stovky podmienok – všetko od hustoty hmoty vesmíru až po aktivitu zemetrasení musí byť doladené, aby život prežil. Náhodná šanca, že sa všetky tieto veci vyskytnú, je nad všetku predstavivosť . Pri takom dizajne je ťažké uveriť, že sme jednoducho náhoda. V skutočnosti bola nedávna konverzia špičkového ateistu/filozofa Antonyho Flewa na teizmus založená prevažne na tomto argumente.

Okrem toho, že teleologický argument demonštruje existenciu Boha, odhaľuje aj nedostatky v teórii evolúcie. Hnutie inteligentného dizajnu vo vede aplikuje informačnú teóriu na životné systémy a ukazuje, že zložitosť života nie je možné vysvetliť náhodou. V skutočnosti sú dokonca aj jednobunkové baktérie také zložité, že bez toho, aby všetky ich časti spolupracovali súčasne, by nemali žiadny potenciál prežitia. To znamená, že tieto časti sa nemohli vyvinúť náhodou. Darwin rozpoznal, že to jedného dňa môže byť problém už len pri pohľade do ľudského oka. Netušil, že aj jednobunkové tvory majú priveľkú zložitosť na to, aby sa dali vysvetliť bez tvorcu!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je teleologický argument pre existenciu Boha?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries