settings icon
share icon
Otázka

Ako by mali kresťanskí rodičia postupovať v prípade dospievajúcej dcéry, ktorá otehotnela?

Odpoveď


Zdá sa, že pre kresťanov je jednou z najťažších vecí uvedomiť si, že byť tehotná nie je hriech. Nie je hriech byť tehotná mimo manželstva. A nie je hriechom narodiť sa nezosobášeným rodičom. Hriechom je mať sex mimo manželského vzťahu - a je to rovnako hriech pre muža ako pre ženu. Ale nebiblický intímny vzťah sa pred kritickými očami skrýva oveľa ľahšie ako tehotenstvo a, žiaľ, menej poškodzuje povesť rodiny v kresťanskom spoločenstve.

Akékoľvek sklamanie a akokoľvek zdrvujúce môže byť zistenie, že dospievajúca dcéra je tehotná, je veľmi dôležité zachovať si perspektívu kráľovstva. Hriech sa stal. Nech už boli tínedžeri vystavení akýmkoľvek vplyvom, ktoré ich viedli k hriechu, teraz sa im už nedá vyhnúť. Táto nová situácia nie je o morálnosti mimomanželského sexu ani o povesti rodiny. Ide o vývoj dieťaťa. Všetky deti sú Božím požehnaním a On má pre každé z nich plán (Žalmy 139:13-18). Aj keď okolnosti, za ktorých dieťa prichádza, nemusia byť ideálne, toto dieťa je pre Boha rovnako vzácne a milované ako každé iné.

Aj tehotná dcéra je pre Boha vzácna. Úlohou rodičov je učiť a viesť svoje deti k tomu, aby žili zbožným životom v čomkoľvek, čo ich čaká. Toto je vynikajúca príležitosť, ako to urobiť. Dievča môže byť vystrašené, zahanbené a citovo rozrušené a povinnosťou rodičov je pomôcť jej prekonať emócie a obrátiť sa k nebeskému Otcovi.

Niektorí rodičia sa obávajú, že keď svojej dcére poskytnú lásku a podporu, ktorú potrebuje, podporia tým správanie, ktoré viedlo k tehotenstvu. Ale opakujem, byť tehotná a porodiť dieťa nie je hriech a aktívne a verejné státie pri tehotnej tínedžerke má mnoho ďalších výhod. Podporuje to prostredie, v ktorom sa dieťa oceňuje ako požehnanie. Povzbudzuje to otca, aby bez strachu prevzal zodpovednosť. A potrat sa tak stáva oveľa menej žiaducou možnosťou.

Ak rodina opustí svoju tehotnú tínedžerku - dokonca aj emocionálne -, je oveľa pravdepodobnejšie, že bude robiť škodlivé rozhodnutia. Môže si myslieť, že vydať sa za otca dieťaťa je jediná možnosť. Možno nebude vedieť, ako sa postarať o svoje zdravie a zdravie dieťaťa. Iné tehotné tínedžerky môžu vidieť nestály vzťah a svoj vlastný stav tajiť.

Naopak, dievča bude schopné urobiť oveľa múdrejšie rozhodnutia o svojej budúcnosti a budúcnosti svojho dieťaťa, ak sa bude môcť oprieť o prijatie a láskyplné vedenie svojich rodičov. Tým, že jej túto cestu emocionálne sťažíte, nepodporíte jej jasné myslenie. Múdri rodičia pomôžu svojej dcére prejsť možnosťami ponechania si dieťaťa alebo adopcie. Môže byť prospešné zapojiť aj otca a jeho rodinu; musí prevziať rovnakú zodpovednosť ako matka. Po dôkladnej modlitbe by si rodičia mali ujasniť mieru podpory, ktorú môžu poskytnúť pri výchove dieťaťa. Využite kresťanské krízové tehotenské centrá.

Náš Boh je mocný Boh, ktorý dokáže priniesť radosť a požehnanie aj z nášho hriechu. Tehotnú tínedžerku a jej rodinu možno čakajú neuveriteľne ťažké časy, ale náš Boh je Boh, ktorý vykupuje.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by mali kresťanskí rodičia postupovať v prípade dospievajúcej dcéry, ktorá otehotnela?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries