settings icon
share icon
Otázka

Čo je taoizmus?

Odpoveď


Taoizmus je náboženstvo, ktorého prívrženci sa nachádzajú najmä v krajinách Ďalekého východu, ako sú Čína, Malajzia, Kórea, Japonsko, Vietnam a Singapur. Podľa súčasných odhadov praktizuje nejakú formu taoizmu niekoľko stoviek miliónov ľudí, z toho 20 až 30 miliónov na čínskej pevnine. To je dosť pozoruhodné, keďže pevninská Čína je komunistická krajina a zakazuje mnohé formy náboženstva. Pôvod taoizmu možno vystopovať až do 3. alebo 4. storočia p. n. l. Podobne ako mnohé iné náboženstvá má aj taoizmus svoj vlastný súbor písiem, pričom to hlavné sa jednoducho nazýva „Tao“. Súčasťou sú aj ďalšie texty a celé spektrum taoistického kánonu je známe ako Daozang. Slovo „Tao“ pochádza zo znaku čínskej abecedy s rovnakým názvom. Toto slovo znamená „cesta“ alebo „chodník“.

Taoizmus nikdy nebol jednotným náboženstvom a niektorí vedci ho zaraďujú do troch kategórií: filozofické, religionistické a čínske ľudové náboženstvo. Vďaka jeho širokému súboru presvedčení je ťažké presne definovať, čo je taoizmus. Vo všeobecnosti sa tao zaoberá tokom vesmíru alebo silou stojacou za prirodzeným poriadkom, ktorá udržiava všetky veci v rovnováhe a poriadku. Tao sa považuje za zdroj existencie a „neexistencie“. Niektoré východné náboženstvá ho označujú ako „jin a jang“ vesmíru, čo sa môže vyjadrovať aj ako rovnocenné sily „dobra“ a „zla“.

Niektorí prívrženci taoizmu veria v polyteizmus (viera v mnoho bohov), iní praktizujú uctievanie predkov. Taoisti majú tendenciu uctievať hlavne počas sviatkov v ich kalendári, keď sa jedlo pripravuje ako obeta bohom alebo duchom zosnulých predkov. Medzi ďalšie formy obetovania patrí pálenie papierových peňazí - taoisti veria, že sa v duchovnom svete rematerializujú, aby ich mohol použiť zosnulý predok. Mnohé disciplíny bojových umení, ako napríklad T'ai Chi Ch'uan a Bagua Zang, majú svoje korene v taoizme. V západnom svete praktizuje taoizmus len málo ľudí a niektorí si tao zamieňajú so zenom, o čom svedčia knihy Tao fyziky od Fritjofa Capru alebo Tao Pú od Benjamina Hoffa.

Hoci slovo tao znamená „cesta“, nie je to pravá cesta. Existuje mnoho náboženstiev, ktoré tvrdia, že sú jednou z ciest, ako sa dostať k Bohu. Ježiš Kristus však povedal, že On je jedinou cestou k Bohu (Ján 14:6). Pretože taoizmus toto popiera, nedokáže sa vyrovnať s hriešnou prirodzenosťou ľudstva. Každý (okrem Ježiša) prišiel na svet s hriešnou prirodzenosťou zdedenou od Adama a práve hriech nás oddeľuje od Boha. Svätý a spravodlivý Boh nemôže vo svojich očiach prijať nič hriešne. Vo svojom milosrdenstve však poslal na tento svet svojho Syna Ježiša (ktorý bol Bohom v tele), aby zomrel na kríži a vymenil svoju spravodlivosť za náš hriech (2. Korinťanom 5:21). Jedine prijatím tejto vykupiteľskej smrti a vierou v Krista môžeme uniknúť Božiemu súdu a získať večný život (Efezanom 2:8-9). Kristus, nie Tao, je cestou k večnému životu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je taoizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries