settings icon
share icon
Otázka

Čo je to systematická teológia?

Odpoveď


„Systematický“ znamená niečo, čo má systém. Systematická teológia je preto taký druh teológie, ktorý dáva veci do celkov, ktoré vysvetľujú rozličné témy. Napríklad, veľa kníh v Biblii nám dáva informácie o anjeloch. Ale žiadna kniha nám nedáva všetky informácie o anjeloch. Systematická teológia pozbiera všetky informácie o anjeloch zo všetkých kníh Biblie a zorganizuje ich do celku, ktorý sa nazýva angeológia. To je o čom je celá systematická teológia – organizovanie Biblických učení do kategorických celkov.

Paterológia je štúdium Boha Otca. Kristológia je štúdium Boha Syna, Pána Ježiša Krista. Pneumatológia je štúdiom Boha Ducha svätého. Bibliológia je štúdium Biblie. Soteriológia je štúdium o spáse. Ekleziológia je štúdium cirkvi. Eschatológia je štúdiom posledných dní. Angeológia je štúdiom anjelov. Kresťanská démonológia je štúdium démonov z kresťanskej perspektívy. Kresťanská Antropológia je štúdium ľudstva z kresťanského pohľadu. Hamartológia je štúdium hriechu. Systematická teológia je dôležitým nástrojom, keď sa snažíme porozumieť a vyučovať Bibliu v organizovaným spôsobom.

Popri systematickej teológii existujú aj iné spôsoby, ako teológia môže byť delená. Biblická teológia je štúdium určitej knihy (alebo kníh) Biblie a zdôrazňovanie rozličných stránok teológie na ktorú sa sústreďuje. Napríklad, Jánovo evanjelium je veľmi Kristologické, keďže sa tak moc sústreďuje na Kristovu božskú podstatu (Ján 1:1, 14; 8:58; 10:30; 20:28). Historická teológia je štúdium doktrín a ako sa vyvíjali počas storočí v Kresťanskej cirkvi. Dogmatická teológia je štúdium doktrín určitej kresťanskej skupiny, ktorá má systematizovanú doktrínu – napríklad, Kalvinistická teológia a dispenzačná teológia. Súčasná teológia je štúdiom doktrín, ktoré sa vyvinuli, alebo bola na ne sústredená pozornosť, v poslednej dobe. Nezáleží na tom, ktorú metódu teológie študujeme. Dôležité je to, že teológiu študujeme.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to systematická teológia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries