settings icon
share icon
Otázka

Čo je to synoptický problém?

Odpoveď


Keď porovnáme prvé tri evanjeliá – Matúš, Marek a Lukáš – je nepochybné, že sú podobné vo výrazoch a všeobecne v štýle písania. A na základe toho sa všetky tri spolu menujú synoptické evanjeliá. Slovo „synoptický“ znamená „dívať sa na niečo z jedného hľadiska“. Tieto podobnosti viedli k otázkam, či mali títo traja autori jeden ten istý zdroj informácií, kde sa dozvedeli informácie o Ježišovom narodení, živote, službe, smrti, vzkriesení... Matúš, Marek a Lukáš sú tak podobné evanjeliá, že mnohí považujú, že používali spoločný zdroj informácií. Tento prameň sa pomenoval „Q“, na základe germanského slova „quelle“ čo znamená „prameň, zdroj“.

Existuje nejaký dôkaz pre „Q“ dokument? Nie, neexistuje. Ani len jedna časť dokumentu „Q“ nebola nikdy objavená. Ani jeden z cirkevných otcov nikdy nespomenul dokument „Q“. Je to výmysel liberálnych „scholaristov“, ktorí popierajú inšpiráciu Biblie. Veria, že Biblia je iba literárne dielo, ktoré podlieha kritikám ako i ostatné literárne diela. Znovu, neexistuje žiaden dôkaz o „Q“ dokumente – biblický, teologický alebo historický.

Ak Matúš, Marek a Lukáš nepoužívali spoločný zdroj, ako je možné, že sú ich evanjeliá natoľko podobné? Exituje viac vysvetlení. Je možné, že keď bolo napísané prvé evanjelium (pravdepodobne evanjelium ktoré napísal Marek), ostatní dvaja mali možnosť si prečítať toto evanjelium. A neexistuje žiaden problém, ak Matúš alebo Lukáš prepísali určitú časť z Markovho evanjelia. Pravdepodobne, že Lukáš mal prístup k Markovmu a Matúšovmu evanjeliu a použil ich texty pre svoje evanjelium. Lukáš 1:1-4 hovorí: „Keďže sa mnohí pokúsili rad-radom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, ako nám ich podali tí, čo od počiatku boli očitými svedkami a stali sa služobníkmi slova - aj ja, ktorý som všetko znova dôkladne zistil, rozhodol som sa, vznešený Teofil, napísať ti to rad-radom, aby si poznal spoľahlivosť rečí, ktorým ťa vyučovali.“

Nakoniec, dôvod prečo sú synoptické evanjelia tak podobné je, že sú inšpirované Duchom Svätým a že ich písali ľudia, ktorí boli svedkovia alebo im bolo hovorené o rovnakých udalostiach. Evanjelium podľa Matúša napísal Ježišov učeník Matúš – jeden z dvanástich. Evanjelium podľa Marka napísal blízky Petrov spolupracovník – tiež jeden z dvanástich. Evanjelium podľa Lukáša napísal blízky Pavlov spolupracovník. Prečo by sme očakávali, aby ich záznamy boli rozličné? Každe jedno evanjelium je inšpirované Duchom Svätým (2. Timoteovi 3:16-17; 2. Petrova 1:20-21). Takže máme očakávať koherentnosť a jednotu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to synoptický problém?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries