settings icon
share icon
Otázka

Ako mohlo byť svetlo v prvý deň stvorenia, ak bolo Slnko stvorené až na štvrtý deň?

Odpoveď


Otázka, ako mohlo byť svetlo v prvý deň stvorenia, keď Slnko bolo stvorené až na štvrtý deň, je častá. V 1. Mojžišovej 1:3-5 sa píše: „Boh povedal: ,Nech je svetlo!‘ A bolo svetlo. Boh videl, že svetlo je dobré, a oddelil svetlo od tmy. Boh nazval svetlo dňom a tmu nazval nocou. Bol večer, bolo ráno, prvý deň“ O niekoľko veršov ďalej sa dozvedáme: „Boh povedal: ,Nech sú svetlá na nebeskej oblohe, aby oddeľovali deň od noci a označovali obdobia, dni a roky! Nech svietia na nebeskej oblohe a osvetľujú zem!‘ Tak sa aj stalo. Boh utvoril dve veľké svetlá: väčšie, aby vládlo dňu, a menšie, aby vládlo noci; urobil aj hviezdy. Boh ich umiestnil na nebeskej oblohe, aby svietili na zem, aby vládli vo dne i v noci a oddeľovali svetlo od tmy. Boh videl, že je to dobré. Bol večer a bolo ráno, štvrtý deň. Boh povedal: ,Nech sa hmýria vody živými tvormi a vtáky nech lietajú nad zemou pod nebeskou oblohou!‘“ (1. Mojžišova 1:14-19). Ako je to možné? Ako mohlo byť svetlo, ráno a večer v prvý, druhý a tretí deň, ak Slnko, Mesiac a hviezdy boli stvorené až štvrtý deň?

To je problém len vtedy, ak neberieme do úvahy nekonečného a všemohúceho Boha. Boh nepotrebuje Slnko, Mesiac a hviezdy na to, aby poskytoval svetlo. Boh je svetlo! V 1. Jánovej 1:5 sa uvádza: „Toto je zvesť, ktorú sme od neho počuli a ohlasujeme vám: Boh je svetlo a nieto v ňom nijakej tmy.“ Boh sám bol svetlom počas prvých troch dní stvorenia, rovnako ako bude v novom nebi a na novej zemi: „Noci už nebude, nepotrebujú svetlo lampy ani svetlo Slnka, lebo Pán Boh ich bude osvecovať a kraľovať budú na veky vekov.“ (Zjavenie 22:5). Kým nestvoril Slnko, Mesiac a hviezdy, Boh zázračne poskytoval svetlo počas „dňa“ a možno tak robil aj počas „noci“ (1. Mojžišova 1:14).

Ježiš povedal: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“ (Ján 8:12). Oveľa dôležitejšie ako svetlo dňa a noci je Svetlo, ktoré poskytuje večný život všetkým, ktorí v neho veria. Tí, ktorí v neho neuveria, budú odsúdení na „...von do tmy. Tam bude plač a škrípanie zubami.“ (Matúš 8:12).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako mohlo byť svetlo v prvý deň stvorenia, ak bolo Slnko stvorené až na štvrtý deň?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries