settings icon
share icon
Otázka

Čo sú to sväté dni?

Odpoveď


V Biblii slovo svätý znamená „oddelený". Boh je svätý. Kresťania sú povolaní byť svätí. Svätý deň je teda deň, ktorý je oddelený na to, aby sme sa sústredili na Pánove veci. V Biblii sa spomínajú sväté dni a v priebehu storočí kresťanské cirkvi na základe tradície ustanovili ďalšie sväté dni.

Biblia spomína najmenej osem svätých dní (alebo skupín dní), známych aj ako sviatky alebo slávnosti. Sú to: Pascha, Nekvasené chleby, Prvé ovocie, Letnice/Turíce, Trubice, Stánky, Purim a Deň zmierenia. Z týchto ôsmich sviatkov je sedem prikázaných v Mojžišovom zákone (Purim bol neskorší vývoj). Tieto židovské/starozmluvné sviatky nie sú pre nasledovníkov Ježiša Krista predpísané, ale môžeme ich sláviť ako spomienku na to, ako ich Ježiš dokonale naplnil.

V priebehu storočí rôzne kresťanské cirkvi zaviedli sväté dni (alebo skupiny dní). Dva najbežnejšie sú Vianoce a Veľká noc. Medzi ďalšie bežne dodržiavané kresťanské sviatky patria pôst, Kvetná nedeľa, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Letnice a advent.

Nová zmluva neobhajuje dodržiavanie žiadnych kresťanských sviatkov, ale ani ich nezakazuje. Zdá sa, že sa riadi zásadou z Listu Rimanom 14:5: „Niekto pokladá určitý deň za dôležitejší ako iný, druhý hodnotí každý deň rovnako. Každý nech je úplne presvedčený o svojom presvedčení." Ak sa kresťan chystá sláviť nejaký sviatočný deň, mal by byť plne presvedčený, že tým neporušuje Božie slovo, že to môže robiť na Božiu slávu (1. Korinťanom 10:31) a že to bude duchovne prospešné (1. Korinťanom 6:12; 10:23).

Nakoniec, pre nasledovníka Ježiša Krista by mal byť každý deň svätý. Každý deň v našom živote by mal byť vyhradený na uctievanie Boha, poslušnosť Jeho slovu a svätý život. Pravdepodobne preto Nový zákon neobhajuje konkrétne sväté dni. Možno by bolo dobré to vyjadriť takto: „Pre kresťana je sedem svätých dní: Nedeľa, pondelok, utorok, streda, štvrtok, piatok a sobota."

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú to sväté dni?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries