settings icon
share icon
Otázka

Čo je Baránkova svadobná hostina?

Odpoveď


Vo svojom videní v Zjavení 19:7–10 Ján videl a počul, ako nebeské zástupy chvália Boha, pretože sa mala začať Baránkova svadobná hostina – doslova „manželská večera“. Pojem svadobná večera je lepšie pochopiteľný vo svetle svadobných zvykov v Kristovej dobe.

Tieto svadobné zvyky mali tri hlavné časti. Najprv bola podpísaná sobášna zmluva rodičmi nevesty a ženícha a rodičia ženícha alebo samotný ženích zaplatili neveste alebo jej rodičom veno. Týmto začalo to, čo sa nazývalo zásnubné obdobie – to, čo by sme dnes nazvali zasnúbenie. Toto obdobie bolo obdobie, v ktorom boli Jozef a Mária, keď sa zistilo, že je tehotná (Matúš 1:18; Lukáš 2:5).

Druhý krok v tomto procese zvyčajne nastal o rok neskôr, keď ženích v sprievode svojich mužských priateľov išiel o polnoci do domu nevesty a vytvorili fakľový sprievod ulicami. Nevesta vopred vedela, že sa to stane, a tak bola pripravená aj so svojimi pannami. Všetky sa pridali k sprievodu a skončili u ženícha. Tento zvyk je základom podobenstva o desiatich pannách v Matúšovi 25:1–13. Treťou fázou bola samotná manželská večera, ktorá mohla trvať niekoľko dní, ako to ilustruje svadba v Káne v Ev. Jána 2:1–2.

To čo Jánove videnie v Zjavení zobrazuje je svadobná hostina Baránka (Ježiša Krista) a Jeho nevesty (Cirkev) v tretej fáze. Z toho vyplýva, že prvé dve fázy už prebehli. Prvá fáza bola dokončená na zemi, keď každý jednotlivý veriaci vložil svoju vieru v Krista ako Spasiteľa. Veno zaplatené rodičovi ženícha (Bohu Otcovi) bude Kristova krv preliata v mene nevesty. Cirkev na zemi je dnes „zasnúbená“ s Kristom a ako múdre panny v podobenstve, všetci veriaci by mali bdieť a čakať na príchod ženícha (druhý príchod). Druhá fáza symbolizuje vytrhnutie Cirkvi, keď Kristus prichádza, aby si vyžiadal svoju nevestu a vzal ju do Otcovho domu. Potom nasleduje manželská večera ako tretí a posledný krok. Zastávame názor, že Baránkova svadobná hostina bude v nebi v dobe medzi vytrhnutím a druhým príchodom (počas súženia na zemi).

Na svadobnej hostine sa nezúčastní len Cirkev ako Kristova nevesta, ale aj ďalší. Tí zahŕňajú starozákonných svätých – tí ešte nebudú vzkriesení, ale ich duše/duchovia budú s nami v nebi. Ako povedal anjel Jánovi, aby napísal: „Blahoslavení sú tí, čo sú povolaní na Baránkovu svadobnú hostinu.“ (Zjavenie 19:9). Baránkova svadobná hostina bude nádhernou slávnosťou všetkých, ktorí sú v Kristovi!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je Baránkova svadobná hostina?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries